Vuçiç i përgjigjet Biden-it: Unë e kam thënë se çfarë mendoj për njohjen reciproke dhe mendimi im nuk ka ndryshuar!

Aleksander Vuçiç

Aleksandër Vuçiç ka reaguar lidhur me letrën që i ka dërguar Presidenti i SHBA-së Joe Biden për njohjen e Kosovës nga Serbia

Ai ka thënë se njohja reciproke nuk figuron në asnjë akt të një organizate botërore, dhe se tashmë ua ka thënë një herë në fytyrë se çfarë mendon për njohjen dhe se përgjigja e tij nuk do të jetë ndryshe.

“Kam marrë një mesazh urimi nga Presidenti Biden. Faleminderit për urimet. Ndërsa sa i përket njohjes reciproke, kjo nuk figuron në asnjë akt të ndonjë organizate botërore. Ne e kuptojmë se kjo është një politikë e re amerikane. Ka pasur përpjekje për të imponuar atë term si diçka që duhet ta pranojmë si zgjidhje përfundimtare në Uashington. Unë tashmë ua kam thënë një herë në fytyrë se çfarë mendoj për njohjen dhe përgjigja ime nuk do të jetë ndryshe”, ka thënë Vuçiç

Ai tha se detyra e tij është të mbrojë dhe mbrojë interesat e Republikës së Serbisë.

“Për ne është kjo një gjë shumë më e rëndësishme sesa dëshirat shqiptare dhe amerikane. Ne gjithashtu kemi dëshira, por edhe një realitet tjetër, dhe ne kemi një traditë liridashëse të popullit tonë. Kjo nuk është e këndshme sepse është e qartëse e gjithë iniciativa e politikës së jashtme amerikane do të shkojë në atë drejtim [arritjes së marrëveshjes Kosovë-Serbi”, deklaroi Vuçiç.


Lajmi kryesor:

Biden: Njihni pavarësinë e Kosovës! Përgjigjet Vuçiç: Unë e kam thënë se çfarë mendoj për njohjen dhe mendimi im nuk ka ndryshuar


J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A do të shkoni të votoni në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit?×

Lajmi i fundit

John

Rang kombëtar/ 1 javë para 25 prillit, shqiptarët i japin PS-së mandatin e tretë! Asnjë ndryshim këto 11 ditë për 3 partitë e mëdha