Vuçiç: Serbia do të ruajë miqësinë me Rusinë

Vuçiç: Serbia do të ruajë miqësinë me Rusinë

Aleksandër Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka deklaruar se vendi i tij do të ruaj miqësinë me Rusinë. Deklaratën ai e ka bërë gjatë një takimi me ambasadorin e Rusisë, Aleksandar Bocan-Kharchenko,

“Në takim u bisedua për zhvillimin e mëtutjeshëm të marrëdhënieve dypalëshe serbo-ruse, duke përfshirë fushën e energjisë, me shpresën se së shpejti do të fillojnë bisedimet për sasitë, çmimet dhe kushtet e tjera të furnizimit me gaz”, thuhet në njoftimin e presidencës serbe.

Serbia, më herët ka reaguar kundër sanksioneve të BE ndaj Rusisë, megjithatë vendi votoi pro pezullimit të Rusisë nga Këshilli i të Drejtave të Njeriut në OKB.

Por pas kësaj vote, Serbia u kujdes të tehksonte se kjo ndodhi për shkak se kishin qenë nën presion.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

Nënshkruhet kontrata me kompaninë serbe për shpërndarjen e energjisë elektrike në veri të Kosovës

Nënshkruhet kontrata me kompaninë serbe për shpërndarjen e energjisë elektrike në veri të Kosovës