Waffle, ëmbëlsira e famshme Belge /si ta bëni vetë në shtëpi recetën nga zonja Albana

Waffle

Përbërësit:

 • 2 kupa miell
 • 1 lç kripë
 • 3 lç fryrës
 • 2 lgj sheqer
 • 2 vezë
 • 1 kupë e gjysmë qumësht
 • 1/3 e kupës gjalpë
 • 1 lç vanilje
 • Mjaltë për servirje

Përgatitja:

Ndajmë të verdhat nga të bardhat e vezëve. Rrahim të bardhat me pak kripë në marengë të fortë. Në një tas rrahim të verdhat e vezëve me sheqerin, shtojmë gjalpin e shkrirë. Bashkojmë të dy masat bashkë, shtojmë qumështin dhe vaniljen. E trazojmë mirë dhe më pas shtojmë miellin duke e situr. E trazojmë derisa brumi të bëhet homogjen dhe e hedhim në qendër të tostierit për waffle. E lemë të piqet për pak minuta dhe e servirim me pak mjaltë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të zhvillohen zgjedhje të reja në komunat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Plumb 50 vjeçarit në Shijak, policia në ndekje të autorit

Plumb 50 vjeçarit në Shijak, policia në ndekje të autorit