Samiti i NATO-s, Mattis: Kontributi i Shqipërisë, më i madh sesa madhësia e saj gjeografike

Ministrja Olta Xhaçka dhe sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis

Shqipëria vlerësohet për kontributin dhe angazhimin e saj në misionet dhe operacionet e mbrojtjes kolektive.

Një ditë pas Samitit të NATO-s, që u mbajt në Bruksel, ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka nënvizoi qëndrimin që Aleanca e Atlantikut të Veriut mbajti sa i takon Shqipërisë.

Pavarësisht se Shqipëria shpenzon 1.2% të buxhetit të saj përkundrejt PBB për NATO-n dhe ka kufizimet e saj në financa dhe kapacitete, kontributi i pakursyer i djemve dhe vajzave tona në uniformë në misionet dhe operacionet e mbrojtjes kolektive, vlerësohet maksimalisht dhe u vlerësua edhe në këtë samit nga drejtuesit e Aleancës. Ky kontribut na rendit në vendin e dytë si kontributori kryesor në raport me madhësinë e Forcës së Armatosur në Afganistan, misioni kryesor i Aleancës, dhe në vend të 13-të në raport me vendet e tjera anëtare për kontributet tona në të gjitha misionet e operacionet e Aleancës. Siç ka thënë edhe sekretari Mattis, Shqipëria vazhdon të dëshmojë se madhësia e saj gjeografike ka shumë më pak rëndësi se angazhimi i saj në Aleancë.

Olta Xhaçka, ministre e Mbrojtjes

Ministrja Xhaçka mori pjesë në Takimin Special të ministrave të Mbrojtjes SHBA – Karta e Adriatikut (Shqipëri, Kroaci, Mal i Zi, Maqedoni, Bosnje dhe Hercegovinë), që u mbajt këtë të premte në Zagreb.

Në takimin ku mori pjesë sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis, ministrja Xhacka propozoi zgjerimin e Kartës së Adriatikut. Ndërsa gjatë takimit me ministren e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, Mattis ka vlerësuar se kontributi i Shqipërisë në NATO është më i madh sesa madhësia e saj gjeografike

Ka ardhur koha që përpara se t’i kërkojmë NATO-s të hapë dyert e veta, duhet të tregojme se jemi të gatshëm të hapim dyert për njeri – tjetrin, pikërisht këtu në shtëpinë tonë. Shumë shpejt, A-5 do të bëhet A-6, pas ftesës që do i bëjmë Kosovës për t’u bërë anëtare me të drejta të plota, dhe pse jo edhe A-7, nëse edhe Serbia do të pranojë ftesën për t’u bërë pjesë e kësaj iniciative, pararendëse për integrimin e rajonit në NATO.

Olta Xhaçka, ministre e Mbrojtjes 

Në Ministerial, ministrja e Mbrojtjes u takua edhe me ministren e Mbrojtjes së Maqedonisë, Radmilla Shekerinska, së cilës në emër të Qeverisë Shqiptare i shprehu gatishmërinë për mbështetjen dhe ndihmën në rrugën e anëtarësimit në NATO pas marrjes së ftesës për fillimin e bisedimeve një ditë më parë. Në Ministerialin e Zagrebit morën pjesë edhe ministrat e Mbrojtjes së Kosovës dhe Sllovenisë, të cilat kanë statusin e vëzhguesit në Kartën e Adriatikut.

/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A ju duket e drejtë që studentët e pavaksinuar të frekuentojnë auditorët duke rrezikuar shëndetin e të tjerëve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Administrata e Ushqimit dhe Barnave në SHBA, strategji për përzierje të vaksinave për më shumë efikasitet