Ylli Pata: Përjetimi i vizitës së Ramës në Kosovë si puç ndaj Albinit

Ylli Pata: Përjetimi i vizitës së Ramës në Kosovë si puç ndaj Albinit

Edi Rama dhe Albin Kurti

Para gjashtë vitesh, kur Edi Rama në Prishtinë mori pjesë në një aktivitet në përurimin e shtatores së Ismail Qemalit, u sulmua nga disa qarqe atje si një ndërhyrje në punët e brendshme të Kosovës

Ndërkaq, kur Albin Kurti erdhi në Tiranë para se të bëhet kryeministër, porn ë rrugë e sipër, e u takua me gazetarë kritikë të Ramës, nisi ajo që quhet albinomania politike e Tiranës.

E cila gjeti një alterego të anti-Ramës politik tek kreu i Vetëvendosjes, e që më pas u bë një logjik politike e qartë, madje edhe një nismë reale, ku nuk ishte vetëm Albin Kurti protagonist, por edhe Vjosa Osmani, Ramush Haradinaj, si dhe politikanë të tjerë të rangut të dytë, u kthyen si mekanizëm politik për të formuar një kauzë shtesë për të rrëzuar Ramën.

Me dërgimin e Hashim Thaçit në Hagë, në vjeshtën e vitit 2020 si në Tiranë e Prishtinë, nisi një “betejë” për të shënjestruar Edi Ramën dhe Hashim Thaçin si çiftin politik që duhet ndëshkuar.

Rama, nga ana e tij, ishte i vetmi politikan shqiptar që e përkrahu Hashim Thaçin në ditën më të vështirë të tij, madje e bëri këtë edhe në mes të fushatës elektorale të zgjedhjeve të 21 prillit 2021. Ku gjatë përurimit të aeroportit të Kukësit, Edi Rama e quajti Thaçin si “një nga shqiptarët më të mëdhenj” ku shtoi se do ta vërtetonte koha.

Marrëdhënia e afërt e Edi Ramës me Hashim Thaçin, ka qenë në fakt një vijim i relacionit të afërt që PS-ja ka pasur me PDK-në që herët. Madje Rama, këtë e ka deklaruar edhe në vitin 2011, gjatë një interviste për “Zëri”-n” e Prishtinës kur ishte lider i opozitës, e kur marrëdhëniet me Albin Kurtin i kishte më shumë se miqësore.

Në 2013-n, kur Rama u bë armik me LDK-në e Isa Mustafës ngaqë citoi Rexhep Qosen në Parlamentin e Kosovës, deklaroi edhe se Albin Kurti është një “dritare e shëndetëshme për demokracinë”. Madje PS-ka vijoi marrëdhëniet e afërta me Vetëvendosjen, edhe në kuadër të Partisë Socialiste Europiane apo Internacionales Socialiste, duke qenë se e vetmja parti e së majtës në Kosovë është ajo e Albin Kurtit, ngase PDK e Thaçit, nga anëtare e PSE u kthye në një forcë politike e së djathtës e anëtare e PPE-së.

Por hyrja e Albin Kurtit në një tandem politik anti-Rama, si një logjikë për të fituar vota në Kosovë dhe në Shqipëri, e prishi këtë marrëdhënie, duke e kthyer Albin Kurtin në një aleat apo pjesëtar të opozitës që kërkonte rrëzimin e Edi Ramës. E si pjesë e kësaj aleance, ishte edhe Vjosa Osmani, e cila demonstrimin e saj si opozitare e dha më të vrazhdë, që në fjalimin e saj famëkeq në Parlamentin e Shqipërisë, e në foton e prerë nga samiti i Selanikut.

E në këtë atmosferë shumëkush mund të priste se Edi Rama do ta përdorte aksiomën e famshme se hakmarrja është një pjatë që serviret e ftohtë.

E në këtë kontekst u sajua fabula e “puçit” të Ramës ndaj Kurtit që në samitin e Ohrit, duke e quajtur si pjesë të tij si vizitën e Ramës tek prindërit e Hashim Thaçit, ashtu edhe një darkë që kryeministri i Shqipërisë ka zhvilluar me një grup gazetarës e analistësh nga Prishtina.

Që Rama nuk e ka pritur mirë fabulën e puçit u pa qartë në deklaratën e ashpër të tij në Prishtinë, ku i cilësoi si “të lehura qensh të rrugës”, çka është shumë e rëndë, sidomos në perceptimin që metaforave u japin shqiptarët e Kosovës që janë më të ndjeshëm.

Gjithsesi përkrahja, mbështetja njerëzore, quaje edhe politike e Edi Ramës për Hashim Thaçin nuk është aspak gjë e re, e nuk ka përse kthehet në një armiqësi politike mes Tiranës e Prishtinës.

Vjosa Osmani, është politikanja tipike që e ka formuar profiling e saj jo me ndonjë ide apo koncept politik, por thjesht si një kundërshtare e Hashim Thaçin. Osmani, ka vetëm një atu në historinë e saj politike; antithaçizmin. E si të tillë, qarqet e lidhura me të, madje edhe diplomatike, çdo lëvizje apo takim për Thaçin e me njerëzit e tij, e konsiderojnë si zhvillim anti-Prishtinë.

Kjo është në fakt logjika që e kthen Hashim Thaçin në hero, e dashje pa dashje, çdo lëvizje që ka emrin e tij do të sjellë dobi politike për kundërshtarët e ish-presidentit të Kosovës.

E nuk ka sit ë ndodhte ndryshe kur politika e Kurtit dhe Osmanit, me mbështetjen edhe të Berishës e Metës në Tiranë, u kthye në një antithaçizëm teorik. Logjikë, që krejt natyrshëm do të prodhonte antitezën e tij. E kështu, pasi e kanë demonizuar ish-Presidentin e Kosovës, në mënyrë dialektike do të vijë pjesa kur viktimizimi do të ndihmojë Hashim Thaçin, sidomos kur ai është i mbyllur në një burg si lider i UÇK-së. Çka natyrisht po e kthen ditë pas dite në një martir politik e sipas gjasave do ta kthejë edhe më fort në politikën aktive të Kosovës.

Në këtë rast, ndihmesa e Ramës për Hashim Thaçin, edhe pse me risk për të, ngaqë një pjesë e madhe e zgjedhësve të Kosovës që ka votuar Vetëvendosjen e urren ish-presidentit, nuk ka lidhje me puçin. Është thjesht një risk për Ramën se mund ta mallkojnë kundërshtarët e Hashim Thaçit. Ndërkaq, qëndrimi i Berishës, që qytetarët e Kosovës duhet të marrin shtetësi të dyfishtë shqiptare për të përfituar nga regjimi pa viza i yni, edhe pse ndoshta për të tërhequr vëmendje, është super i rrezikshëm.

Ngjan pikë për pikë me qëndrimin e Putinit për t’i dhënë shtetësinë ruse banorëve të Donbasit ukrainas. Madje ka gjasa që mediat serbe dhe ato të Kremlinit të kenë nisur diskutimin që tani…

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Francë/ Po transportonin rreth 70 kilogramë kanabis, dy shqiptarët marrin dënime të ndryshme pasi njëri bashkëpunoi me drejtësinë

Francë/ Po transportonin rreth 70 kilogramë kanabis, dy shqiptarët marrin dënime të ndryshme pasi njëri bashkëpunoi me drejtësinë