Ylli Pata: Pse Berisha ju vërsul ish-të persekutuarve të komunizmit që s’e përkrahën pasi u shpall 'Non Grata' prej SHBA

Ylli Pata: Pse Berisha ju vërsul ish-të persekutuarve të komunizmit që s’e përkrahën pasi u shpall 'Non Grata' prej SHBA

Sali Berisha ka bërë të ditur se më 11 dhjetor do të ndërmarrë një operacion për tu rikthyer në politikën shqiptare. Një operacion politik i konceptuar siç di ai, pra jo duke zbatuar korpusin e rregullave, por duke shtyrë nëpërmjet influencës për të realizuar qëllimin e tij.

Qëllim që siç e ka thënë vetë synon rithimin në të gjitha postet kushtetuese, qoftë kryetar i PD-së, kryeministër apo të tjerë.

Ky operacion ka sjellë një zhvillim, jot ë vogël në shoqëri, përveç politikës. Dilema është se e gjithë ajo dorëheqje e largim i Sali Berishës nga politika në vitin 2013 ka qenë thjesht një lojë, pasi doktori e ka menduar se do të rikthehet në momentin që ai e shikon oportun.

E përse rikthehet Berisha? A nuk tha që i ka larë duart me politikën drejtuese, por që do rrinte aktiv si deputet vetëm që të gëzonte si person humbjen e Edi Ramës?

Sali Berisa realisht nuk rikthehet, ai nuk është larguar. Sepse ndryshe nuk do të ishte gjithë ky debat që realisht ka zënë kryetitujt e mediave.

Shumë njerëz thonë se përse ndodh kjo, pasi Sali Berisha nuk është më prioritet. Në fakt kanë të drejtë, por këtë protagonizëm Berisha e sjell duke qenë se nuk është larguar. Se nëse do të kishte dhënë dorëheqjen përfundimisht, fakti i rikthimit të tij edhe nëse do të përbënte dëshirë të fortë, nuk do të zinte sot thuajse 50% të aparatit respirator të partisë më të madhe opozitare në Shqipëri.

Rikthimi i Berishës nuk përbën lajm si i tillë, por si e kundërta, pavarësisht se njerëz pranë tij duan ta shesin si fakt progresiv. Do rikthehet Berisha? Mos, nuk lëviz elita e vjetër! Kjo është kryefjala e publikut në Shqipëri.

Por përveç kësaj, këtë operacion nuk e ka përkrahur asnjë element apo faktor i rëndësishëm i opozitës, i së djathtës, përveç Edi Palokës, Ylli Manjanit, Ilir Metës e segmentëve të tyre. Por që në shoqëri këto konsiderohen si unision; pra si politika e vjetër ose njerëzit që e mbështesin atë.

Ka shumë zëra pro Berishës që thonë që gjithsesi Bashën e mbështesin vedtëm ata që janë kundër Sali Berishës. Po pse pak është kjo? Pikërisht thelbi i gjithë lëvizjes për rikthmin e Sali Berishës ka si bazë një kontest të madh e të qartë.

“JO”-në e fortë të atyre zërave që nuk e duan më, o Zot mjaft, një dinosaur si Berisha në krye të politikës. E kjo nuk është pak. Madje është një faktor i rëndësishëm.

Pra ata që nuk e duan rikthimin e Berishës janë qartësisht të identifikuar. Po ata që e duan? Shumë pak, vetëm nje rreth i ngushtë që ka përfituar. Asgjë nga shoqëria apo grupet e interesit të së djathtës.

Madje sot doli që armiq për lobin e Sali Berishës janë edhe të persekutarit e regjimit komunist, që sipas tyre kanë protestuar në qeverinë e PD-së e sot nuk lëvizin gishtin.

Pra Berisha i do të persekutuarit vetëm kur protestojnë kundër vendimit të DASH që e shpalli non grata. Po sikur ish-të persekutuarit ta kenë pritur mirë këtë vendim? E mendon Berisha? Duket që po, ndaj dhe ka nxitur diskutimet…TemA

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Tosi: 02/12/2021 03:56

    Mps ki frike o Ylli. Ju te Rames dhe Merros nuk u gjen gje jo. Te pakten mesoni te shkruani si njerez te civilizuar dhe jo me kaq urrejtje te shfrenuar.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve