Ylli Pata: Shanset e mbijetesës politike të 'partisë non grata' Berisha-Meta

Ylli Pata: Shanset e mbijetesës politike të 'partisë non grata' Berisha-Meta

Ilir Meta dhe Sali Berisha

Tashmë është e qartë se lëvizja e Ilir Metës me dekretimin e zgjedhjeve vendore po synon që grupi i tij politik tashmë së bashku me Sali Berishën, po synon që të dëmtojë Lulzim Bashën në zgjedhjet e pjeshme vendore.

Në mënyrë që pas 6 marsit ta përdorin si “atu” politike që Berisha dhe “Komisioni i tij i rithemelimit” ta përdorin deri më 22 mars.

Vetë Meta, ka nisur të përdorë sërish arsenalin e tij të dekoratave në Shkodër, vend mjaft i rëndësishëm për betejën e 6 marsit.

Sipas të gjitha gjasave, aty do të përqendrohet i gjithë arsenali politik, që ka më shumë objektiv sesa fitoren e tij, humbjen e Lulzim Bashës.

Do të duhet të shikohet në ditët në vazhdim sesi do të jetë loja e LSI-së në bashkinë e Shkodrës, pasi njerëzit që mbështesin Berishës në qytetin e madh të veriut, kanë nisur takimet e organizimin e tyre, pasi po publikojnë fotot në rrjetet sociale.

Në Shkodër, dega e Partisë Demokratike, thuajse e gjitha nuk i është bashkuar Berishës, ndërkohë që edhe deputetët e qarkut janë me Bashën.

Kështu që gravitacioni politik në këtë zonë, për zgjedhjen e kryetarit të ri të bashkisë, ku shanset e fitores së PD-së janë shumë të mëdha, afrohen drejt partisë së njohur zyrtarisht.

Megjithatë, jetë ka edhe pas 6 marsit dhe 22 marsit e vijimësia e “Koalicionit Non Grata” do të hyjë në një realitet politik me këmbë në tokë.

Sidomos edhe pas intervistës së rëndësishme së ambasadores amerikane në Tiranë, Yuri Kim, ku u përcaktua qartësisht se nuk ka asnjë shans për një “revizionim” të ndëshkimeve siç po luhet në mediat e këtij grupimi, por thjesht thellim të ndëshkimeve.

Pra do të vijmë në një situatë më realiste, ku grupimi politik “Non Grata” do të funksionojë dhe veprojë politikisht si i tillë, pra si formacion anti-amerikan, pa nevojë për tu fshehur në qoshe dhe figura të tjera politike.

Duke parë panoramën në vendet rreth e rrotull, pra në Ballkan, të vetmit vende ku kanë mbijetuar formacionet antiamerikane janë Serbia dhe Republika Srbska.

Në Serbi, megjithatë, grupimi i të ndëshkuarve nga SHBA i përfaqësuar nga Vojislav Sheshel është në periferi dhe vepron më shumë si një pakicë e margjinalizuar pa një mundësi ndikimi në politikën reale.

Në Maqedoni, VRMO-DPMNE veproi fuqishëm duke u distancuar nga Nikolla Gruevski e ministrant e tij të ndëshkuar nga SHBA dhe sot është një forcë e qartë properëndimore.

Madje në zgjedhjet e fundit lokale, partia nacionaliste e djathtë bëri aleancë të pastër politike e të hapur me partinë e Zijadin Selës, i cili u masakrua në 2017-n së bashku me Zoran Zaevin me njerëzit e Gruevskit.

Rezultati që një fitore e rëndësishme për opozitën, duke nisur nga Shkupi. Po ashtu edhe në Bullgari e Rumani, të ndëshkuarit sipas 7031, janë ose në burg ose të larguar përfundimisht nga politika…./TemA

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

'Ordinera me bilbil në gojë', klubi i Kategorisë së Parë: Arbitrat na vodhën në mes të ditës (VIDEO)

'Ordinera me bilbil në gojë', klubi i Kategorisë së Parë: Arbitrat na vodhën në mes të ditës (VIDEO)