Zbulim arkeologjik paleokristian te Mozaiku i Tiranës

TIRANË- Pas ndalesës së punimeve të nisura për rehabilitimin e zonës pranë Mozaikut të Tiranës, arkitekti Artan Shkreli sjell zbulime të reja arkeologjike. Sipas tij, ky zbulim është vazhdimi i strukturave ndërtimore të sitit arkeologjik paleokristian, i pa gërmuar prej 50 vitesh.

Punimet për rehabilitimin e zonës kanë nis para dy muajsh dhe po kryhen nga LTE construsion shpk.

Duhet të zgjstni 5 muaj dhe kushtojnë 28.657.466 lekë me tvsh, por para një muaj pas sinjalizimit të arkeologëve për mbetje të rëndësishme arkeologjike, Instituti Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore, kërkoi pezullimin e punimeve.

Nga ana tjetër ende nuk eshtë pranuar prej tyre rëndësia e këtyre zbulimeve të ndodhura vetëm pak metra larg murit rrethues të Mozaikut.

Mozaiku i Tiranës është monument i vetëm arkeologjik në kryeqytet i zbuluar në vitin 1972. 18 prill përkon edhe me Ditën Ndërkombëtare të Monumenteve.

B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Përmirësimi i situatës nga COVID-19, a mendoni se duhet të lehtësohen masat kufizuese?

Komento

Komente

  • Pompeo: 18/04/2021 18:23

    Ajo duhet të jetë Zona Arkeologjike e Rendesise s'è veçante,edhe duhet të jetë Shesh i kembesoresve e i Vizitoreve!

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Koronavirusi, shkon në mbi 650 mijë numri i vaksinimeve të kryera, Manastirliu: Vijojmë pa u ndalur drejt objektivit të 1 milion vaksinimeve