Zbulim arkeologjik paleokristian te Mozaiku i Tiranës

Zbulim arkeologjik paleokristian te Mozaiku i Tiranës

TIRANË- Pas ndalesës së punimeve të nisura për rehabilitimin e zonës pranë Mozaikut të Tiranës, arkitekti Artan Shkreli sjell zbulime të reja arkeologjike. Sipas tij, ky zbulim është vazhdimi i strukturave ndërtimore të sitit arkeologjik paleokristian, i pa gërmuar prej 50 vitesh.

Punimet për rehabilitimin e zonës kanë nis para dy muajsh dhe po kryhen nga LTE construsion shpk.

Duhet të zgjstni 5 muaj dhe kushtojnë 28.657.466 lekë me tvsh, por para një muaj pas sinjalizimit të arkeologëve për mbetje të rëndësishme arkeologjike, Instituti Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore, kërkoi pezullimin e punimeve.

Nga ana tjetër ende nuk eshtë pranuar prej tyre rëndësia e këtyre zbulimeve të ndodhura vetëm pak metra larg murit rrethues të Mozaikut.

Mozaiku i Tiranës është monument i vetëm arkeologjik në kryeqytet i zbuluar në vitin 1972. 18 prill përkon edhe me Ditën Ndërkombëtare të Monumenteve.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Pompeo: 18/04/2021 18:23

    Ajo duhet të jetë Zona Arkeologjike e Rendesise s'è veçante,edhe duhet të jetë Shesh i kembesoresve e i Vizitoreve!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i zyrtares së Shëndetësisë, a po e lufton SPAK korrupsionin?×

Lajmi i fundit

E rëndë në Përmet, 24-vjeçari mbyt me plastmas nënën e tij! Babai: Në burg duhet të futet doktori, jo im bir!

E rëndë në Përmet, 24-vjeçari mbyt me plastmas nënën e tij! Babai: Në burg duhet të futet doktori, jo im bir!