Emrat, zbulohen 13 kandidatët që synojnë të drejtojnë institucionin e Avokatit të Popullit

Emrat, zbulohen 13 kandidatët që synojnë të drejtojnë institucionin e Avokatit të Popullit

Avokati i Popullit

13 janë emrat e kandidatëve që konkurrojnë për të marrë pozicionin e Avokatit të Popullit në Shqipëri. Ka një traditë të heshtur parlamentare në Shqipëri, ku është lënë që Avokati i Popullit të zgjidhet nga opozita. Ndaj edhe pak ditë më parë Kryeministir Rama iu drejtua opozitës duke i kërkuar emrat për Avokatin e Popullit.

Në këtë listë është edhe emrin e Erinda Ballancës, e cila është aktualisht në krye të këtij institucioni dhe kërkon një tjetër mandat, por ka emra të njohur të ligjit dhe shoqërisë civile në Shqipëri.  Bledar Dervishaj, këshilltari ligjor i Presidentit Meta, është gjithashtu një prej emrave.

Lista e kandidatëve:

Jordan Daci

Evis Fico

Erinda Ballanca

Bledar Dervishaj

Ahmet Premçi

Endri Papajorgji

Brikena Kasmi

Boriana Nikolla

Altin Goxhaj

Ermir Kapedani

Olta Aliaj

Jorida Rustemi

Drita Avdyli

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

PE kritikon Italinë për kufizimet ndaj prindërve të së njëjtës gjini

PE kritikon Italinë për kufizimet ndaj prindërve të së njëjtës gjini