Zbulohen detajet e planit të Moskës para pushtimit të Ukrainës të nënshkruara nga Putin

Zbulohen detajet e planit të Moskës para pushtimit të Ukrainës të nënshkruara nga Putin

1669621358_wqerqwerq.jpg

Një institut britanik i mbrojtjes dhe sigurisë ka zbuluar detaje të planit të Moskës para pushtimit për Ukrainën, bazuar në dokumentat e kapura ruse të nënshkruara nga Vladimir Putin. 

Rusia kishte planifikuar të merrte Ukrainën për 10 ditë dhe ta aneksonte atë deri në gusht të këtij viti, tha Instituti Mbretëror i Shërbimeve të Bashkuara për Studimet e Mbrojtjes dhe Sigurisë (RUSI). Sipas grupit të ekspertëve të lidhur me Ushtrinë Britanike, vetëm një grup i vogël zyrtarësh rusë ishin në dijeni të shkallës së plotë të planeve. 

Ai tha se edhe nënkryetarët e degëve brenda ushtrisë ruse nuk ishin në dijeni të planit për të pushtuar dhe pushtuar Ukrainën deri disa ditë para fillimit të pushtimit, dhe njësitë ushtarake taktike nuk morën urdhra deri disa orë më parë. 

Në palnin e Putinit ishin edhe shkatërrimi i centraleve bërthamore të Ukrainës, bankës qendrore dhe parlamentit, raportojnë mediat e huaja.

Dokumentat zbuluan gjithashtu se Rusia planifikoi të pushtonte termocentralet e Ukrainës, fushat ajrore, furnizimet me ujë, bankën qendrore dhe parlamentin - dhe se shërbimet speciale ruse kishin për detyrë të vrisnin udhëheqjen ukrainase. 

Ata dukej se supozonin se zyrtarët e qeverisë ukrainase "ose do të iknin ose do të kapeshin si rezultat i shpejtësisë së pushtimit", tha RUSI. Komuniteti i inteligjencës së Ukrainës beson gjithashtu se Rusia planifikoi të përdorte njësitë ajrore bjelloruse për të kapur termocentralet bërthamore Rivne dhe Khmelnytsky.

Plani i pushtimit thuhet se detajonte komplote për të kapur termocentralet bërthamore të Ukrainës me qëllim që të strehohen trupat ruse, të fitohet kontrolli mbi sistemin energjetik të vendit dhe të shantazhojë potencialisht vendet evropiane me rrezikun e ndotjes nga rrezatimi. 

Rusia planifikoi të fillonte pushtimin me një "fushatë masive raketore dhe sulmesh ajrore" kundër objektivave ushtarake ukrainase.  Ai shtoi se Moska nuk do të synojë infrastrukturën kritike si termocentralet dhe hekurudhat, sepse këto ishin kyçe për planet e saj për të pushtuar vendin. 

Regjimi rus i kundërzbulimit kishte përpiluar lista të disa ukrainasve. Ata u ndanë në katër kategori: ata që duhet të vriten, ata që kanë nevojë për shtypje dhe frikësim, ata që konsiderohen neutralë, të cilët duhet të inkurajohen për të bashkëpunuar dhe ata të përgatitur për të bashkëpunuar. Zyrtarët planifikonin të regjistronin popullsinë përmes fshirjeve derë më derë dhe kampeve të filtrimit, tha grupi i ekspertëve. 

Rusia thuhet gjithashtu se kishte planifikuar bashkëpunimin e detyruar të guvernatorëve rajonalë dhe autoriteteve lokale, dhe FSB-ja kishte marrë detyrën të kapte zyrtarët lokalë.  Me kalimin e kohës, ajo planifikoi të sillte mësues dhe zyrtarë të tjerë nga Rusia për të filluar "riedukimin e ukrainasve".


Lajmi kryesor:

Lufta/ Macron- Biden: Të gatshëm të flasim me Putin! Konferencë ndërkombëtare më 13 dhjetor në Paris


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se do zbulohet pronari i 400 mijë € të vjedhura nga pastruesja?×

Lajmi i fundit

Media gjermane artikull për operacionin ‘Fijet’: Kush është vëllai i madh i 2.8 milionë banorëve? Grupet kriminale me epërsi teknologjike ndaj policisë

Media gjermane artikull për operacionin ‘Fijet’: Kush është vëllai i madh i 2.8 milionë banorëve? Grupet kriminale me epërsi teknologjike ndaj policisë