Zef Mazi në krye, Cakaj: Ngrihet grupi negociator për bisedimet me BE, të mbështetet nga të gjithë

Zef Mazi

TIRANE-Tashmë është ngritur grupi negociator i Shqipërisë, i cili do të jetë përgjegjës për zhvillimin e bisedave të aderimit në Bashkimin Evropian.

Lajmin e ka bërë të ditur, Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj në një reagim në facebook.

Ai shprehet se grupi negociator është i përbërë nga një skuadër e rrallë profesionistësh të të gjitha fushave dhe gëzon integritetin e duhur për ta udhëhequr këtë proces.

Puna e tij duhet të mbështetet nga të gjithë pa përjashtim, ashtu sikurse bashkëpunimi në fushën e integrimit duhet t'i bashkojë të gjithë pavarësisht dallimeve partiake, sepse synimi për anëtarësim në BE është interes themelor e vlerë kombëtare e Shqipërisë!” tha Cakaj.

 Kryeministri Edi Rama zbuloi javë ditë më parë se kryenegociatori do të jetë Zef Mazi, por presidenti Ilir Meta në platformën e tij me 14 pika kërkonte që emri të zgjidhej nga këshilli politik.

d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Nëse do t’ju jepej mundësia të jetonit në një vend tjetër, a do të largoheshit nga Shqipëria?

Komento

Komente

 • redi: 29/05/2020 18:46

  Zgjedhja e Zef Mazit si kryemegociator eshte nje sinjal i mire per qeverine duke vendisur ne kry diplomatin e karrieres se shkelqyer .Lind pyetja po sikur ne shume sektor te hetes social ekonomike te ushin vendosur njetez te tille ku do ishim sot pas 30 vjetesh xhungel dhe rrumpall.Shtetin e drejtojne te zotet qe te kete progres dhe jo militant qe nuk dine se tabelen e shumezimit .

  Përgjigju
 • Per mendimin Tim: 29/05/2020 17:50

  Duhej zgjedhur Nard Noka figura me shqyer e Shqiperise.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Kanye West do të kandidojë për president të SHBA-së, kundër presidentit Trump