Zef Preçi: Ndërhyrja e qeverisë në çmime, lëvizje e sforcuar dhe e gabuar

Mungon analiza dhe transparenca sa i takon krizës që ka prodhuar lufta Rusi-Ukrainë. Kështu u shpreh eksperti i ekonomisë Zef Preçi për ‘Kontrast’ pasditen e së premtes.

Preçi shtoi se të dyja qasjet e qeverisë ndaj krizës aktuale janë të gabuara dhe se nevojitet nxitja e sektorëve të rëndësishëm përmes investimeve dhe orientimit.

“Zhvendosja e qeverisë nga pozicioni që është ekonomi tregu, tek ajo që do të fiksojë çmimet, mendoj se janë qasje të gabuara të dyja. Jo se nuk mund të ndodhë, sepse kemi jetuar 45 vjet nën ekonominë që qeveria cakton çmimin, por këto janë lëvizje të sforcuara që injorojnë problematikën që ka ekonomia. Që do të thotë institucionet e korruptuara apo të politizuara dhe nga ana tjetër monopolet. Këto janë tendenca që ndodhin edhe në SHBA. Nuk ka më shumë se dy dekada që Federal Comission e ndau Microsoft në dy pjesë. Në vend që të hidhet parulla ‘Mbill, mbill, mbill’ në bujqësi, merremi me debate teorike që nuk i sjellin dobi askujt” – tha Preçi për ‘Kontrast’ për Report TV.

 

K.T./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Reforma territoriale, mendoni se ndarja aktuale në 61 bashki është në rregull?×

Lajmi i fundit

Miratohet rezoluta për dënimin e masakrën e Srebrenicës, opozita bashkon votat me maxhorancën, 133 deputetë pro, asnjë kundër

Miratohet rezoluta për dënimin e masakrën e Srebrenicës, opozita bashkon votat me maxhorancën, 133 deputetë pro, asnjë kundër