Zelensky kërkon avionë ushtarakë nga Scholz dhe Macron! Dy liderët e BE e sigurojnë për mbështetje kundër Rusisë

Zelensky kërkon avionë ushtarakë nga Scholz dhe Macron! Dy liderët e BE e sigurojnë për mbështetje kundër Rusisë

Duke folur në Paris, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i kërkoi homologut të tij francez Emmanuel Macron dhe kancelarit gjerman Olaf Scholz për aeroplanë dhe armë të rënda sa më shpejt të jetë e mundur.

Macron, me rastin e deklaratës së përbashkët në Elysee në Paris me presidentin ukrainas dhe kancelaren gjermane, i shprehu liderit të Kievit “solidaritetin, mbështetjen dhe vullnetin për të shoqëruar Ukrainën drejt fitores, drejt paqes dhe drejt Europës.

"Ukraina mund të llogarisë tek partnerët e saj evropianë dhe ndërkombëtarë për të "fituar luftën", siguroi Macron, duke thënë se Kievi mund "të llogarisë tek ne për të ndërtuar paqen".

Dy liderët e BE-së, siguruan Zelenskyn se Ukraina do të mbështetej ushtarakisht nga aleatët evropianë për aq kohë sa do jetë e nevojshme.

 


Lajmi kryesor:

Pas vizitës në Bruksel, Zelensky pritet të shkojë në Poloni! Putin: Nuk i filluam ne armiqësitë! Kompania ruse e energjisë bërthamore, e gatshme për të punuar në Zaporizhzhia


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Lorenci i kërkon ndjesë Keisit: Më fal nuk e dija që gjerat mund të shkonin kështu

Lorenci i kërkon ndjesë Keisit: Më fal nuk e dija që gjerat mund të shkonin kështu