Zelensky: Lufta e Ukrainës do të vendosë nëse forca brutale do të sundojë botën

Zelensky: Lufta e Ukrainës do të vendosë nëse forca brutale do të sundojë botën

1653139700_Capture.JPG

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, mbajti një fjalim para liderëve botërorë të mbledhur në Davos, Zvicër, për Forumin Ekonomik Botëror (WEF).

Duke folur përmes video-konferencës, ai u shpreh se pushtimi rus i Ukrainës do të vendosë "nëse forca brutale do të sundojë botën".

Ai gjithashtu u kërkon udhëheqësve botërorë "të ndryshojnë qasjen e tyre" dhe "të përgjigjen në mënyrë parandaluese" ndaj Rusisë.

“Ky është me të vërtetë momenti kur vendoset nëse forca brutale do të sundojë botën”, thotë Zelenskyy.

“Nëse është kështu, forca nuk është e interesuar për mendimet tona dhe nuk ka nevojë për takime të mëtejshme në Davos pasi nuk do të kishte arsye për këtë. Forca brutale nuk diskuton, por vret menjëherë dhe Rusia e bën këtë në Ukrainë ashtu siç flasim ne”, tha ai.

Duke folur për nevojën për të përshtatur realitete të reja në mes të luftës, ai shton se ne duhet të ndryshojmë qasjen, jo për t'u përgjigjur, por për të vepruar në mënyrë parandaluese.

“Shikoni çfarë ka bërë tashmë Ukraina, ne kemi krijuar një precedent historik, një precedent guximi. Ne nuk i dëgjuam ata që thoshin se mbrojtja jonë nuk do të zgjasë më shumë se vetëm disa ditë. Ne kemi ndaluar ushtrinë ruse, e cila u quajt ushtria e dytë më e madhe në botë”, tha Zelensky.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/Zelensky: Rikthimi i Krimesë do të kushtont qindra, mijëra vdekje! Burg përjetë për ushtarin e parë rus që kreu krime lufte


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Poloni-Shqipëri/ Konferenca para ndeshjes, Cikalleshi: Duam të mos humbim, të gjithë bashkë bëjmë mrekullinë

Poloni-Shqipëri/ Konferenca para ndeshjes, Cikalleshi: Duam të mos humbim, të gjithë bashkë bëjmë mrekullinë