Zelensky mban fjalim virtual në parlamentin austriak, deputetët e ekstremit të djathtë braktisin sallën në formë proteste

Zelensky mban fjalim virtual në parlamentin austriak, deputetët e ekstremit të djathtë braktisin sallën në formë proteste

Ligjvënësit austriakë të ekstremit të djathtë dolën nga dhoma e ulët e parlamentit të vendit sot gjatë një fjalimi virtual të presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, duke protestuar për atë që ata e quajtën një "shkelje" të statusit neutral të Austrisë. Anëtarët e Partisë së Lirisë së Austrisë (FPO) lanë postet e tyre ndërsa Zelensky filloi fjalimin e tij me video, duke lënë kartolina të vogla me logon e partisë dhe një mesazh që thoshte "hapësirë ​​për paqe" në tavolinat e tyre, sipas transmetuesit publik austriak Orf të rilançuar nga Cnn . Në një video-mesazh në llogarinë e saj në Twitter, partia shkroi: “Po neutralitetit, jo luftënxënësit”.

FPO kishte paralajmëruar ditë më parë se do të organizonte një formë proteste kundër fjalimit virtual të presidentit ukrainas në parlamentin austriak. Partia në të kaluarën ka mbajtur lidhje të ngushta me Rusinë dhe në vitin 2016 nënshkroi një marrëveshje bashkëpunimi me Rusinë e Bashkuar, një parti konservatore që mban shumicën në parlamentin rus. Austria nuk është anëtare e NATO-s dhe nuk furnizon me armë Ukrainën. Megjithatë, ajo i ka ofruar Ukrainës ndihma humanitare dhe helmeta dhe jelekë mbrojtës për përdorim civil.


Lajmi kryesor:

Rusia arreston gazetarin e Wall Street Journal me akuzën e spiunazh! Putin nënshkruan dekretin: 147 mijë ushtarë rusë do të rekrutohen në pranverë


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Kuçovë/ Humb kontrollin mbi drejtimin e zetorit dhe del nga rruga, vdes 55-vjeçari

Kuçovë/ Humb kontrollin mbi drejtimin e zetorit dhe del nga rruga, vdes 55-vjeçari