Zelensky: Presidenti kinez po heziton të mbështesë Ukrainën, pres përgjigjien e tij për t’u takuar

Zelensky: Presidenti kinez po heziton të mbështesë Ukrainën, pres përgjigjien e tij për t’u takuar

1677411197_zelensky.PNG

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky beson se lideri kinez Xi Jinping është ndër ata liderë që ende hezitojnë të mbështesin Ukrainën dhe po pret që ai t'i përgjigjet sinjaleve për bisedime të mundshme.

"Çfarë po ndodh me udhëheqësin e Kinës? Ky është një nga ata udhëheqës që heziton. Ne u dërgojmë sinjale shteteve dhe themi se jemi gati të takohemi, diskutojmë, bisedojmë dhe mposhtim agresionin rus së bashku. Ne presim përgjigje nga disa shtete," tha Zelensky, duke iu përgjigjur një pyetjeje në lidhje me mundësinë e një takimi me liderin kinez.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Moska: Ndaloni dominimin e SHBA-së, fokusohuni në Kinë dhe Indi! Presidenti bjellorus kërkon armëpushim me Ukrainën, Rusia nuk pranon


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i zyrtares së Shëndetësisë, a po e lufton SPAK korrupsionin?×

Lajmi i fundit

Java Italiane e Kulturës/ Zhvillohet në Liqenin e Tiranës gara ‘Vrapo për autizmin’, i bashkohet edhe ambasadori Bucci

Java Italiane e Kulturës/ Zhvillohet në Liqenin e Tiranës gara ‘Vrapo për autizmin’, i bashkohet edhe ambasadori Bucci