Zelensky refuzon rikthimin e atletëve rusë në Lojërat Olimpike, IOC: Të garojnë me flamur neutral

Zelensky refuzon rikthimin e atletëve rusë në Lojërat Olimpike, IOC: Të garojnë me flamur neutral

Flamuri i Lojrave Olimpike

Ideja e IOCm Komitetit olimpik Ndërkombëtar që atletët rusë dhe bjellorus të marrin pjesë në Lojërat Olimpike të Parisit në vitin 2024 është kundërshtuar na presidenti ukrainas. 

 

“Që nga shkurti, 184 atletë ukrainas kanë vdekur si rezultat i veprimeve të Rusisë. Nuk mund të përpiqesh të jesh neutral kur themelet e jetës paqësore po shkatërrohen dhe vlerat universale njerëzore po shpërfillen”, shtoi ai, duke hedhur poshtë gjithashtu idenë e lejimit të sportistëve rusë të garojnë nën një flamur neutral.

Në shkurt, IOC rekomandoi ndalimin e sportistëve rusë dhe bjellorusë nga garat, duke thyer pozicionin tipik të organizatës se atletët nuk duhet të ndëshkohen për veprimet e qeverive të tyre.

Por ditët e fundit vetë Bach është treguar i hapur ndaj ndryshimeve. Duke thënë se duhet “të hulumtojmë mënyra për të kapërcyer këtë dilemë në lidhje me pjesëmarrjen e sportistëve dhe për t'iu kthyer meritave sportive dhe jo ndërhyrjeve politike”.

Një zyrtar i lartë olimpik amerikan ka miratuar shqyrtimin e "një rrugë kthimi" për atletët rusë dhe bjellorusë që të garojnë nën një flamur neutral. Një grup zyrtarësh të rangut të lartë olimpik nga e gjithë bota u takuan në Lozanë, Zvicër javën e kaluar për të diskutuar këtë çështje. 

"Ne ramë dakord për një konsultim me palët e interesuara për të parë nëse mund të ketë një rrugë që atletët individualë të rifuten si neutralë," tha Susanne Lyons, presidente e Komitetit Olimpik dhe Paralimpik të SHBA

 


Lajmi kryesor:

Lufta/ SHBA: Rusia nuk do të diktojë në ndihmën tonë ushtarake për Kievin!18 miliardë euro nga BE-ja për Ukrainën


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares×

Lajmi i fundit

Skandali tek Onkologjiku, Basha: Pazar me jetën e pacientëve, Rama ka ndërtuar piramidën e korrupsionit që nuk kursen as të sëmurët

Skandali tek Onkologjiku, Basha: Pazar me jetën e pacientëve, Rama ka ndërtuar piramidën e korrupsionit që nuk kursen as të sëmurët