Zgjatja e afateve të vettingut, Baçi në ‘Pa Protokoll’: Bojkotuam votimin se Rama-Basha bënë marrëveshje! Nesturi: Kreu i PD s’do dilte kundër ndërkombëtarëve

Deputeti i Komisionit të Rithemelimit, Luan Baçi, tha në emisionin ‘Pa Protokoll’ të gazetares Anduela Ndreu në Report Tv, se një ditë më parë, bojkotuan votimin në Kuvend për zgjatjen e afateve të vettingut për shkak të marrëveshjes Rama-Basha. Baçi e quan votimin e djeshëm një fasadë pasi vendimi ishte marrë më herët nga kreu i PD me kreun e qeverisë.

“Votimi u bë para se të mbaronin diskutimet e deputetëve, se ishte bërë marrëveshja mes Bashës dhe Ramës dhe do miratohej kjo. Nuk ja vlente të rritje në atë votim. Ishte vendim i marrë. Marrëveshje e vazhdueshme e Bashës dhe Ramës, të gjithë në favor të tyre për reformat që duan. Ishte një paravendim, marrëveshje, Basha e ka pa kushte. I thanë, ato deputetë që janë me ty, do vijnë dhe të votojnë me sy mbyllur. Më vjen keq se thuhet u votua se e thanë ndërkombëtarët. Këto të fundit kanë rëndësi të veçantë. Por janë pro diskutimeve e mendimeve.”-tha Baçi.

Ndërsa analisti Plator Nesturi, nuk e quan një marrëveshje Basha-Rama por sipas tij janë të tjerë aktorë që kanë trysnuar që të bashkohen këto vota në Kuvend. Sipas Nesturit, është një nismë politike e sponsorizuar nga ndërkomëbtarë.

"Vota e Bashës padyshim që do ishte e tillë, jo se i hante për vettingun, Ramën. Në kushtet ku ndodhet PD-ja, nuk do dilte kundër vullnetit të ndërkombëtarëve. E vetmja kartë që ka kundër Berishës.”-tha Nesturi.

Për gazetarin Sokol Bregu, dje në parlament duhet të kishte një moral dhe të kishte diskutime pse votuan pro dhe kundër ndërsa qëndrimin e Bashës e quajti qesharak.

"S'e kuptoj çfarë i ka ngelur Bashës në konceptin e tij. Ai shpreson që dikush në të ardhmen t'i dhurojë një vend, ti je mbreti tani. T’i shpjegojë dikujt pse ishe pro dhe kundër. Qëndrimi i Bashës është qesharak. Jam edhe për qëndrimin e Baçit, që nuk u fut fare në votim. ”-tha Bregu.

Indrit Vokshi, anëtar i Këshillit Kombëtar të PD, tha se nuk ka marrëveshje Rama-Basha, por marrëveshje të kreut të PD dhe kryeministrit me BE apo SHBA.

“Nuk ka marrëveshje Basha-Rama, por të Bashës e Ramës me perëndimin dhe vendet atlantike.”-tha Vokshi.

Luan Baçi, tha se vendimi për bojkot në kuvend teksa votohej, ishte një vendim personal dhe nuk e mendoi fare se kush po ikën dhe kush jo. Baçi i mëshon deklaratës së mëherëshme se Basha dhe Rama kanë bërë marrëveshje përpara votimit.

Kujtojmë se dje në seancën e Kuvendit pas diskutimeve është votuar shtyrja e afateve të vettingut. Me 118 vota pro Kuvendi miratoi ndryshimet kushtetuese për të shtyrë deri më 31 dhjetor 2024 mandatin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit (shkalla e parë e vettingut) dhe Komisionerit Publik.

/AV/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Majmunet: 11/02/2022 22:30

    Ca ka per “politiken e holle” tuaj ketu! Vettingun e bene US -BE me force, Baçat e Thimat e LSI, dolen ne çadra me fara e byrek. Basha hyri e doli 10 here nga takimet me nderkombetaret, dhe kam bindjen se i dha OK, po kur shkonte te rraportonte ke Sekretar Sala me daktilografist Kapterrin e “Gazermes”, se keshtu eshte ende, The Presidenc, ndryshonte qendrim. Dje, duke i bere qefin dhe Baç/Thim-ve, te Gjithe votuan me Pahir sipas US-BE, po fus dhe PS-n se me mer Baç/Thimi per maskilist ;)

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në bregdetin shqiptar, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com