Zgjedhjet e 14 majit, 28 çështje në Prokuroritë e rretheve për krime zgjedhore, 3 dosje i kalojnë SPAK! Në pranga 6 persona, nën hetim 25 të tjerë

Pas zgjedhjeve të 14 majit, Prokuroritë e rretheve kanë nisur hetimet për 28 çështje të lidhura me vepra penale që prekin zgjedhjet e lira dhe sistemin demokratik të zgjedhjeve. Për kompetencë hetimi, 3 çështje i kanë kaluar SPAK, 2 nga Prokuroria Berat dhe 1 nga Prokuroria Vlorë.

Nga kallëzimet e bëra, 9 janë paraqitur nga subjekte politike dhe 21 të tjera nga policia gjyqësore e Drejtorive Vendore dhe Komisariateve të Policisë:

-5 kallëzime penale në Prokurorinë e Elbasanit;
-4 kallëzime penale në Prokurorinë e Vlorës;
-4 kallëzime penale në Prokurorinë e Beratit;
-3 kallëzime penale në Prokurorinë e Durrësit;
-3 kallëzime penale në Prokurorinë e Kukësit;
-2 kallëzime penale në Prokurorinë Gjirokastër;
-2 kallëzime penale në Prokurorinë Fier;
-2 kallëzime penale në Prokurorinë Tiranë;
-1 kallëzim penal në Prokurorinë e Korçës;
-1 kallëzim penal në Prokurorinë Shkodër; dhe
-1 kallëzim penal në Prokurorinë Sarandë.

Në total ishin bërë 31 kallëzime por u vendos mosfillim i hetimeve për 3 kallëzime penale, prej të cilave 2 mosfillime nga Prokuroria Dibër dhe 1 mosfillim nga Prokuroria Gjirokastër.

Prokuroria njofton se kallëzimet e tjera janë në fazë verifikimi. Nën hetim janë 25 persona ndërsa deri tani janë arrestuar në flagrancë 6 të tjerë, prej të cilëve 2 në Sarandë, 2 në Tiranë, 2 në Vlorë. Prokuroria e Vlorës ka caktuar masën e sigurisë 'arrest me burg' për njërin prej tyre. 

Ndërkohë deri tani janë depozituar në SPAK mbi 20 padi nga partitë dhe qytetarët për parregullsi në zgjedhje.

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Çmime 'të kripura' edhe për miqësoren, dalin në shitje online biletat e Shqipëri - Bullgari

Çmime 'të kripura' edhe për miqësoren, dalin në shitje online biletat e Shqipëri - Bullgari