Zgjedhjet e 6 marsit, socialistët mbledhin nesër Kryesinë për të zyrtarizuar kandidatët! Emrat e lakuar deri më tani! Në Dibër mes 3 personave, përjashtohet rikandidimi i Imerajt

Bashki Dibër

Bashki Dibër

Partia Socialiste është drejt zyrtarizimit të 6 kandidatëve për zgjedhjet e pjesshme vendore. Nesër në orën 17:30 pritet që në mbledhjen e kryesisë së Partisë Socialiste të merret vendim. 

Pas konsultimeve me deputetët dhe drejtuesin politik të qarkut Dibër, nxirren 3 kandidatura për kryetar Bashkie, si mundësi e duhur është përfolur Rrahim Spahiu, jo shumë i njohur për sferën politike, ndërsa nuk bëhen zyrtarisht me dije ende 2 kandidaturat e tjera. Ndërkohë që më parë ështëv diskutuar për në Dibër edhe kryetari aktual i komanduar, Shkëlqim Murrja.

Report Tv ka mësuar së është përjashtuar si mundësi rikandimi për Dionis Imerajn!Ish-kryebashkiaku i Dibrës dha dorëheqjen nga posti duke synuar një mandat në parlamentin e ri në radhët e Partisë Socialiste, por nuk arriti të fitonte.

Që prej dekretimit të datës së zgjedhjeve nga ana e Presidentit të Republikës, Partia Socialiste misi punën në terren për përgatitjen për zgjedhjet e pjesshme vendore. Kryesocialisti Edi Rama i shoqëruar nga Sekretari i Përgjithshëm Damian Gjiknuri, drejtuesit politik dhe deputetët e qarqeve ku do të mbahen zgjedhjet kanë zhvilluar tajime. Takimi i parë u zhvillua në Fier, ku u diskutua mbi kandidaturat për bashkinë e Lushnjës, ku është propozuar Eriselda Sefa, aktualisht kryetare e komanduar në këtë bashki.

Edhe në Durrës socialistët do të kandidojnë Emirjana Sakon e cila kryen prej dy vitesh funksionin e kryetares, si e komanduar. Ndërkohë për Bashkinë e Shkodrës,  socialistët do të futen në garë me kandidaten Majlinda Angoni,  e cila prej dy vitesh mban detyrën e Prefektes.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Vasil Tuci: 27/01/2022 18:00

  E sigurte eshte nje gje : PS nuk e fiton Shkodren. Jo,se nuk mundet,por se drejtuesit e PS shkoder jane matrapaze qe hane buken te PS dhe votat i shesin te PD. Eshte zgjidhje per te ngrene gjithmone. Ne qeveri me Edin, ne bashki me PD.

  Përgjigju
 • Era: 27/01/2022 13:28

  Shpresojme shkodra te nderroje drejtim ket here se jemi ba si kandahar

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Si e organizoi Shqipëria finalen e Conference League?×

Lajmi i fundit

John

Ben Blushi: A po lodhemi ne nga Evropa apo Ballkani po harrohet në sirtare?!