Zgjedhjet në 6 bashki, Haklaj në ‘Repolitix’: Berisha nuk i certifikon dot kandidatët, do bashkohet me LSI! Soko: 6 marsi do të jetë test për demokratët

Dekretimi i datës 6 mars nga Presidenti Ilir Meta, për mbajtjen e zgjedhjeve të pjesshme lokale në 6 bashkitë të cilat nuk kanë një kryetar, ishte temë diskutimi këtë mbrëmje në emisionin Repolitix të gazetarit Denis Minga në Report Tv. Gjithashtu u diskutua për përplasjet Berisha-Basha dhe sesi palët mund të garojnë në këto zgjedhje.

Ish-deputeti i PD, Azgan Haklaj deklaroi se Presidenti Ilir Meta është kthyer tek partia që ka themeluar dhe po i shërben LSI-së ndërsa theksoi se Grupi i Rithemelimit të Sali Berishës nuk i certifikon dot kandidatët e vet nën siglën e PD-së në KQZ. Sakaq, Haklaj u shpreh se Berisha do t'i bashkohet LSI-së.

“Nuk ka një betejë Basha-Berisha se PD e ka të zgjidhur problemin. Del me kandidatët e saj në KQZ. Partië e tjera të djathta do të përpiqen të luajnë për veten me Komisioni i Rithemelimit. Berisha do zgjedhë një formulë për të fshehur pjesëmarrjen dhe do gjejë një pol të tretë, LSI-në, edhe Agron Duka dhe më duket Ndoka kanë marrë një ofertë nga Berisha. Poli i tretë do jetë në funksion të LSI-së.”-tha Haklaj.

Pano Soko, nga ‘Nisma Thurje’ deklaroi se kryedemokrati Lulzim Basha është sot një ndër ekzekutorët e berishizmit së bashku me Ramën ndërsa për zgjedhjet e pjesshme të dekretuara për datën 6 mars, Soko theksoi se do të jetë një test për demokratët.

"Kjo garë do tregojë në mënyrë indirekte peshën e votës në parti, për të parë sa e ka peshën reale gjithësecili. Demoratët të dinë një pasqyrë për të parë, kë partia e tyre mbështet. Duhet ta zgjedhin vetë, 6 marsi është një test për demokratët."-tha Soko.

Gazetari Arsen Rusta, është i mendimit se lufta nuk është vetëm mes Bashës dhe Berishës, por Metës dhe Ramës ndërsa shtoi se s’duhet të harrojmë kryebashkiakun e Tiranës Erion Veliajn i cili ka edhe dy bashkitë më të rëndësishme të qarkut të Tiranës.

“Veliaj ka dy bashki të rëndësishme për të nxjerrë rezultat, Vorën dhe Rrogozhinën. Përplasja më e madhe historike e partive kryesore. Biznesi më i madh është në Vorë, nëse ka një bashki që politika do tentojë ta marrë, është Vora pasi ka të ardhura nga taksat e biznesit më të lartat në vend. Ai është kryetar për Tiranën. Ai është për qarkun, jo vetëm për Tiranën, por për të gjithë qarkun. ”-tha Rusta.

Ndërsa gazetari Flogert Muça deklaroi se në aspektin e ‘luftës’ politike që po ndodh sot në vend, beteja është vetëm mes Bashës dhe Berishës. Muça theksoi se kreu i PD, Lulzim Basha po përdor gjuhën e ish-kryeministrit me demokratët.

“Lufta mes të dyve. Basha nuk është shkëputur nga berishizmi. Ajo që ndodhi atë ditë në selinë e PD, blindimi, dalja në mënyrë tinzare duke goditur ata tregon se nuk janë të ndryshëm nga njëri-tjetri. Basha përdor gjuhën e Berishës me demokratët. Kur Berishës i del përballë thotë fjalën e fundit. Të njëjtën gjë po bën Basha, tha se nuk ja hedh poshtë vitet e bashkëpunimit me të, pse duhet të thotë fjalën e fundit, për të treguar se është si ai. Lëvizjet e tij janë tipike si të Sali Berishës.”-tha Muça.

Por ish-deputeti i PD, Azgan Haklaj, shprehet se PD ka dorëzuar në gjykatë ndryshimet statutore dhe me datë 15 jepet vendimi për ato ndryshime nga kuvendi i 17 korrikut.

"Berisha nuk priti vendimin e gjykatës, por erdhi për të pushtuar selinë e Partisë Demokratike. Nuk ka betejë Basha-Berisha. Berisha është i detyruar të shkojë me kandidatë të përbashkët me polin e tretë.”-tha Haklaj.

Ditën e djeshme, Presidenti Ilir Meta dekretoi 6 marsin si datën për mbajtjen e zgjedhjeve të pjesshme lokale në 6 bashki, ndërsa dhe Komisioni i Rithemelimit i ngritur nga Berisha deklaroi se do të futen në garë dhe se po punojnë për përzgjedhjen e kandidatëve. 

/AV/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Mali me gropa: 20/01/2022 22:19

    Albanistani vendi i hajduterve .Nuk zute mend o albanistanas qe u viheni zharge ketyre plehrave se ju vodhen e ju vrane per 30vite me radhe

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Presidenti i ri do të jetë një prej emrave të propozuar nga opozita?×

Lajmi i fundit

John

Ndihma për Ukrainën, Biden: Populli i Shteteve të Bashkuara qëndron së bashku me popullin trim të Ukrainës