Zgjedhjet presidenciale në Francë, Le Pen: Balotazhi, zgjedhje e qytetërimit

Zgjedhjet presidenciale në Francë, Le Pen: Balotazhi, zgjedhje e qytetërimit

Udhëheqësi aktual i Francës Emmanuel Macron dhe sfiduesja e ekstremit të djathtë Marine Le Pen sipas raundit te pare do te  shkojnë në balotazhin e zgjedhjeve presidenciale të 24 prillit. Macron mori 28.1-29.5% të votave në raundin e parë ndërsa Le Pen fitoi 23.3-24.4%, sipas Exit Poll-eve.

Pas raundit të parë Le Pen tha se dëshironte të bashkonte të gjithë francezët.

“Balotazhi do të jetë një zgjedhje e qytetërimit”, tha ajo, duke shtuar se platforma e saj do të mbronte të dobëtit dhe do ta bënte Francën të pavarur.


Lajmi kryesor:

Zgjedhjet presidenciale në Francë, Exit Poll-et nxjerrin Macron në epërsi krahasuar me Marie Le Pen! Fituesi shpallet në raundin e dytë


  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Skema e trafikut të emigrantëve, aplikimet për viza përmes agjencisë së punësimit! Rolet e grupit dhe si u ndihmuan nga 4 policët

Skema e trafikut të emigrantëve, aplikimet për viza përmes agjencisë së punësimit! Rolet e grupit dhe si u ndihmuan nga 4 policët