Zgjedhjet vendore, Salianji: E gjithë opozita do të dalë me një kandidat! Përçarja në parti nuk zgjidhet me vendim gjykate

Deputeti demokrat Ervin Salianji ka komentuar zgjedhjet vendore 2023. Pavarësisht se PD është e ndarë në dy kampe, Salianji u shpreh i bindur se e gjithë opozita në tërësi do të dalë me një kandidat të përbashkët. Salinaji tha për gazetaren e Report Tv, Danjela Maloku se nëse do të ketë devijime dhe PD do të dalë me dy kandidatë, do të mbajnë përgjegjësi përballë demokratëve ata që kanë përsipër rolin drejtues.

Një koment ai e pati edhe për çështjen e kontrollit të PD-së, ku u shpreh se gjykata duhej të kishte përshpejtuar vendimin.

“Gjykata duhej të përshpejtonte vendimin, duke qenë se bëhet fjalë për gjithë funksionin e institucioneve dhe opozitën, por përtej kësaj çështja e PD është një çështje që zgjidhet me vullnetet e përfaqësuesve të saj, barra më e madhe do jetë për ata që e drejton, ata kanë detyrimin të japin zgjidhje dhe të dalin me një kandidat, çdo devijim për interesa personal, këtu do jemi dhe do ta komentojmë. Do jenë përgjegjës para demokratëve duke i ulur vlerën përballjes me kundërshtarin politik që është Edi Rama. Unë jam i bindur që PD dhe opozita në tërësi do dalë me një kandidat. Do bëj çdo përpjekje për të pasur një kandidat. Nuk bëj më asnjë beteje për të bërë garë se kush prej karrierave do akumulojë ndonjë kapital të vogël politik për të tenderuar pastaj brenda opozitës”, tha Salianji.


Lajmi kryesor:

Ngërçi në PD, deputetët demokratë në Gjykatën e Apelit: Të merret sa më shpejt një vendim, PS e interesuar të shtyjë gjykimin e çështjes


SI.E./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

1/3 e listës së deputetëve e mbyllur, ironizon Sefa: Do shtohen bluzat ‘Free Berisha’ në treg

1/3 e listës së deputetëve e mbyllur, ironizon Sefa: Do shtohen bluzat ‘Free Berisha’ në treg