Zgjedhjet e 14 majit, Rama 1 orë mbledhje me grupin parlamentar! Konfirmon Benet Becin për Shkodrën, asnjë koment për Ahmetajn, ja porositë

TIRANË- Zgjedhjet vendore të 14 majit, ka qenë tema kryesore e diskutimit gjatë mbledhjes së sotme të grupit parlamentar të Partisë Socialiste, që zgjati rreth 1 orë. Burime për gazetarin e Report TV, Ermal Qori, bëjnë me dije se kryesocialisti, Edi Rama u la porosi deputetëve që të angazhohen maksimalisht me strukturat e tyre vendore. Kreu i ekzekutivit, ka kërkuar që secili deputet të mbajë përgjegjësi për zonën e tij dhe të impenjohen për forcimin e platformës ‘Aktivisti’. 

Gjatë mbledhjes, drejtuesit e qarqeve kanë paraqitur raportet e tyre për sondazhet e bëra mbi kandidatët për kryetarë bashkie dhe kandidatët për këshilltarë bashkiakë. Sipas të njëjta burimeve, mësohet se sa u përket emrave të kandidatëve, Rama ka përmendur Benet Becin si kandidat të mundshëm për bashkinë e Shkodrës në zgjedhjet e 14 majit. 

Mësohet se kreu i PS-së u ka bërë të qartë deputetëve që të mbajnë përgjegjësi për zonën e tij dhe për rezultatin e partisë në zgjedhjet e 14 majit. Nga ana tjetër Rama ka kërkuar që asnjë deputet mos të kërkojë për kandidat për kryetar, sidomos deputetët e Vlorës, të cilët kanë dy mandate si deputetë. Kryesocialisti ka nënvizuar se me Vlorën do të merret vet personalisht.

Ndërsa sa i takon çështjes së hetimit nga SPAK për ish-zëvendës kryeministrin, Arben Ahmetaj, raportohet se nuk pati asnjë diskutim rreth kësaj teme në mbledhje. Ndërkohë ditën e nesërme në orën 17:00, pritet të mbahet mbledhja e kryesisë së Partisë Socialiste. 

B.V/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Kosova të pranojë propozimin e Ramës për Asociacionin?×

Lajmi i fundit

Juristët Luan Omari, Ismet Elezi dhe Niazi Jaho nderohen me titullin ‘Mirënjohja e Qytetit’, Veliaj: Tirana vlerëson këdo që i shërben

Juristët Luan Omari, Ismet Elezi dhe Niazi Jaho nderohen me titullin ‘Mirënjohja e Qytetit’, Veliaj: Tirana vlerëson këdo që i shërben