Zgjerimi i Greqisë 12 milje në Jon, PD 6 pyetje Ramës: S'ka transparencë! Kur të vijmë në pushtet do të luftojmë me forcën e ligjit të mbrojmë interesat tona

Zgjerimi i Greqisë 12 milje në Jon, PD 6 pyetje Ramës: S'ka transparencë! Kur të vijmë në pushtet do të luftojmë me forcën e ligjit të mbrojmë interesat tona

Kreu i PD Lulzim Basha

Partia Demokratike reagon pasi kryeministri Edi Rama i ka konsideruar si 'llum nacional-folklorik' të gjitha reagimet që kanë ardhur në Tiranë pasi Greqia miratoi dekretin për zgjerimin me 12 milje në detin Jon, nga pjesa veriore e ishujve deri në kepin Tainaro.

Përmes një deklarate për shtyp PD i ka bërë 6 pyetje qeverisë shqiptare për 12 miljet e ujërave territoriale, përmes të cilave shpreh shqetësimin për heshtjen dhe mungesën e transparencës së qeverisë shqiptare ndaj zhvillimeve të fundit për Dekretimn e zgjerimit të Ujërave Territoriale Greke.

Ajo shkruan se ka ndjekur me vëmendje dhe shqetësim të gjitha zhvillimet lidhur me ecurinë e marrëveshjes së delimitimit të hapësirave detare ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Greqisë.

Partia Demokratike i bën thirrje qeverisë, të bëjë transaparencë të plotë mbi çdo veprim apo mosveprim të saj në dëm të interesave të vendit, dhe garanton çdo qytetar shqiptar se nesër në pushtet do të luftojë me forcën e ligjit, në respektim të Vendimit të Gjykatës Kushtetuese, me ekspertizën më të mirë kombëtare e ndërkombëtare, për të mbrojtur interesat legjitime të Republikës së Shqipërisë.

Në Greqi ditën e Krishtlindjes është miratuar dekreti për zgjerimin me 12 milje në detin Jon. Ky vendim është marrë nga Këshilli i Lartë i Shteti. Mediat greke e interpretojnë këtë lëvizje si  një mesazh drejtuar Turqisë. Dekreti përfshin hapësirën në zonën veriore të detit Jon, të ishujve të Jonit e deri në Kepin e Tenaro në Peloponez.

Deklaratë e Partisë Demokratike të Shqipërisë:

Partia Demokratike e Shqipërisë ka ndjekur me vëmendje dhe shqetësim të gjitha zhvillimet lidhur me ecurinë e marrëveshjes së delimitimit të hapësirave detare ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Greqisë.

Partia Demokratike shpreh shqetësimin e saj lidhur me heshtjen dhe mungesën e transparencës së qeverisë ndaj zhvillimeve të fundit sa i përket Dekretimit të zgjerimit të Ujërave Territoriale Greke.

Të gjendur përballë një situate ku Republika Helenike ka deklaruar shtrirjen e ujërave të veta territoriale deri ne 12 milje është krejt legjitime që çdo qytetar shqiptar t’i drejtojë këto pyetje Qeverisë Shqiptare:

1. Përse qeveria shqiptare nuk ka bërë asnjë transparencë në lidhje me negociatat për ndarjen e kufijve ujorë me Greqinë, megjithëse negociatat për këtë qëllim kanë ri-filluar që më 2013?

 2. Cilët janë elementët që janë negociuar, ne lidhje me çfarë është rënë dakord dhe çfarë nuk është rënë dakord?

2. A është diskutuar ndonjëherë në këto negociata ideja që qeveria greke t’i shtrinte ujërat e veta territoriale nga 6 ne 12 milje? Nëse po cili ka qenë qëndrimi i qeverisë shqiptare në këtë pikë?

3. A e vendos Shqipërinë kjo shtrirje nga pala greke e detit territorial në 12 milje, në një pozitë më pak të favorshme negociuese?

4. A ka analizuar qeveria shqiptare pasojat juridike dhe të tjera të kësaj shtrirjeje për të cilën mediat kanë raportuar prej kohësh?

5. Nese ky zgjerim e vendos Shqipërinë në një pozitë më pak të favorshme, a duhet që qeveria shqiptare të paraqesë rezervat e saj lidhur me këtë zgjerim si dhe me aspekte të tjera që përkeqësojnë pozitat e Shqipërisë.

Partia Demokratike e Shqipërisë është krejtësisht e angazhuar në respektimn e të Drejtës Detare Ndërkombëtare, të Konventës së OKB mbi të Drejtën e Detit të Montego Bay të vitit 1982, të respektimit të të drejtave të të gjitha palëve dhe mbrojtjes së të drejtave të Republikës së Shqipërisë në përfitimin e të gjitha atyre hapësirave detare që me të drejtën ndërkombëtare i përkasin Republikës së Shqipërisë.

Partia Demokratike i bën thirrje qeverisë, të bëjë transaparencë të plotë mbi çdo veprim apo mosveprim të saj në dëm të interesave të vendit, dhe garanton çdo qytetar shqiptar se nesër në pushtet do të luftojë me forcën e ligjit, në respektim të Vendimit të Gjykatës Kushtetuese, me ekspertizën më të mirë kombëtare e ndërkombëtare, për të mbrojtur interesat legjitime të Republikës së Shqipërisë.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Kalsiandër: 27/12/2020 14:44

  Ky maskara jo që as edhe një herë nuk i ka mbrojtur të drejtat e kombit shqiptar por përkundrazi ka punuar gjith kohës kundrra edhe në Shqipëri edhe në Kosovë. I pafytyr, qërrohu që aty ku je sepse ti ishe ai që kur ishe ministër i jashtëm u dhe grekëve ujrat shqiptare. Ti ishe ai që me ato palaçollëqet e tuaja ke ngritur gjith kët akuz kundra Thaçit dhe UÇK. Ke gati 8 vjet që ke bllokuar vëndin e liderit të PDs sikur ta kan dhën me tapi. Ah po mbase dikushi ta ka dhën me tapi. Lul thjesht na ke çar daullen e veshit me gënjeshtrat dhe pislliqet e tuaja në politik. Nëjse, fakti që nga kamarier dhe me shkollim fallco ke arritur deri këtu, bravo!

  Përgjigju
 • Karadakliu: 27/12/2020 10:30

  Kur te vijme ne pushtet!...Kur te vijem ne Pushtet!...deri kur! e kur do vijme!,Kur do vini! Populli nuk deshiiron te riktheje kaosin ekonomik e shteterore mbi veten e Tija,Sepse ka perjetuar varferi te skajshe nga ai kaos qe ju i sollet per 8 jetet e sundimit tuaj.

  Përgjigju
 • Bobi: 27/12/2020 08:53

  Kur te vish ti ne oushtet( qofte larg) do luftosh me forcen e ligjit qe te ngrihen sa me shume shtepi dylberash. Ne kete menyre i ben qejfin Gazmendes dhe per vete ben hapje shalesh me kallom.

  Përgjigju
 • dulja: 27/12/2020 05:42

  ike ore plere e kombite po A nuke ishe ti me Saliun qe bete marrvesh e pare a po tashi bene patriotin hyy llum i kombit

  Përgjigju
 • Iris: 27/12/2020 02:42

  Qe qeveria duhet te jape shpjegime e te hape letrat,per vendimin grek ,kjo dihet e duhet,por ama dhe ju te PD nuk jeni virgjeresha.Me qe ra fjala, a mund te shpjegoheni pak?-Aty ku thoni se kur te vini ne pushtet, << do te luftoni me forcen e ligjit,NE RESPEKTIMIN E VENDIMIT TE GJYKATES KUSHTETUESE ......,per te mbrojtur interesat legjitime te Republkes se Shqiperise.>>,a mos valle e keni fjalen, per vendimin qe morri GJ.K.,per marreveshjen e pare qe beri Basha me Bakojanisin ne 2013 dhe qe GJK e hodhi poshte ? A e pranoni dhe a e respektoni ate vendim?

  Përgjigju
 • Game over: 27/12/2020 01:09

  Në 2021 populli ka mundësi te nxjerrë jasht politike ose Bashën ose Ramën ose Metën! Ose dy nga keto ose njëri del jashtë loje ! Rama nqs fiton nuk duhet të jet kryeminister vetëm i Vlores por edhe i Pogradecit Krujes Hasit Kolonjes pra të beje kudo nga një investim gjigand ! E njejta gje për Bashen apo LSI ! Me pak fjalë ka ardhur koha e riciklimit! Dikush duhet ta ketë game over! Uroj mos të bëni president dikē që eshte i njohur politikë! Pas Metes president meriton një Rektor nga universitetet publike në RSH! Kush ka këllce ta zgjedhë !

  Përgjigju
 • Po mor Bibilush: 26/12/2020 23:37

  Do vish ne pushtet bashke me kete temin.

  Përgjigju
 • edi: 26/12/2020 23:35

  Lulushi thote se do luftojme me forcen e ligjit kur te vijme ne pushtet Ti more zog bushtre ne Pusht-et ishe dhe e shitet Detin per ke pushtet flet ore Bastard Ju ish pushtetaret e demokracise Komuniste shitet detin Berisha ,Meta ,Lulushi .Tani na dilka ky burre Shurre se do kthehet ne ke pushtet ,A nuk ishit ne pushtet kur e shitet Detin atehere Ke te drejte se nuk e quan pushtet atehere se benit ligjet si ju donte qejfi burre Shurre te gjithe ju qe doni te vini ne pushtet Bastarde dhe mashtruesit e te pa Skrupull te Kombit e Popullit

  Përgjigju
 • Haha: 26/12/2020 23:35

  Shkerdhata qi fali detin ben apologji sot a ka surrat ky mu... te flase?

  Përgjigju
 • 007: 26/12/2020 22:17

  Ky Lepurush,po premton shum !si Tramvajin qe e boni ne Tirane! O popull mos u genjeni nga nje vrases& hajdut .

  Përgjigju
 • populli: 26/12/2020 22:01

  Hhahahhahah hahhahahhah hahhahahahh

  Përgjigju
 • Pelioni: 26/12/2020 21:46

  Bir o lulush djali çtë të qaj më parë,ti vetë e shite tani na çan c.. Ti dhe bakojanis,firmoset hatanë,detin ja dhate grekut bashk me Sal sulltane,se ju për karrike shisni dhe babanë,ti dhe Sal salepi jeni tradhëtarë.

  Përgjigju
  • Shumicë-pakicë: 27/12/2020 01:13

   Asnjeri nuk e shiti jau futi Greku se jane të paaftë Me berishën ishte 3+3=6 milje Me Ramën Greku e ndryshoj ligjin e bëri 6 nga 3 që ishte ndarja pra 6+6=12 milje ! Ti thuaj shyqyr që ka Rama opozite Bashen që 6x7=39 edhe nuk I kupton se po të kishte nje lider opozite fortë Rama do ishte pensionist në New York ose Austri sikur shoku ynë Fatos lumadhi! Greku na e futi perseri sikur me fustanellën ! Uot dhë fak or taj!

 • Rapatushi: 26/12/2020 20:37

  O Lulzim Basha po kaq i pa skrupullt je morkaragjos. Po si ke kurajo e del flet për ktë tem. Ti je hajdut, kriminel, tradhtar mor i pa udh. Edi Rama është dhelpër e ka çuar në gjykat ndërkombëtate e aty jevgjitët Grek s'kan shanc o budalla i ler 7×7=42. Po jevgjitët thon që do zgjerohen dhe te Turku po ta provojn jevgjitët Grek me turkun se sa ju vlen lëkura e tyre e qelbur. E kta jevgjitët mburen si puna jote me llafe se me vepra të han ....

  Përgjigju
 • Daku: 26/12/2020 20:34

  Bajge ...tradhetare te zgerlaqur spurdhjake

  Përgjigju
 • Tani: 26/12/2020 20:18

  Po c'fare pyetjesh i ben rames ti mor ndyresire,,mor shkerdhate,,,ti ja fale detin grekeve ne mareveshjen qe nenshkrove me bakojanisin ne tirane,,apo e ke harruar mor legen ,,mor pusht i pushtave.u ngrit myslym pashai qe jua plasi bomben ne dore..ti basha bashke me saliun duheni akuzuar per tradheti ndaj shqiperise...

  Përgjigju
 • Kushi: 26/12/2020 20:10

  Lush do vij ne pushtet dhe kush do loftoj per interesat tona ju te pd-,,,,,?po per cil interesa te grekut apo te serbit?ah more legena.........................................

  Përgjigju
 • Endri: 26/12/2020 20:05

  Ti o hajdut me buzeqeshje kur do japesh pergjigje per shitjen e faktuar?!! Nuk e kuptoj je budalla apo cfare, don te besh politike me gjera qe je kapur me presh ne duar.

  Përgjigju
 • Toni: 26/12/2020 19:52

  Si do i mbrosh të drejtat tona o kaqol,duke i shitur ujërat territoriale apo duke fabrikuar akuza kundër UÇK-së? Qelbësirë...

  Përgjigju
  • Arben: 27/12/2020 12:40

   Toni i ke rënë pikës

  • YYY: 26/12/2020 21:13

   Fiks Toni!

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që ndërkombëtarët të ushtrojnë më shumë presion ndaj Serbisë?×

Lajmi i fundit

Ministri Hasani: Shqipëria dënon sulmin terrorist në Ankara, shërim të shpejtë të lënduarve

Ministri Hasani: Shqipëria dënon sulmin terrorist në Ankara, shërim të shpejtë të lënduarve