Zhduket në mënyrë misterioze jahti i oligarkut rus i bllokuar në Sardenjë

Zhduket në mënyrë misterioze jahti i oligarkut rus i bllokuar në Sardenjë

1670414288_kjsahd.PNG

Jahti 22 metra Aldabra, në pronësi të oligarkut rus Dmitry Mazepin, i ankoruar në portin e Olbias dhe i bllokuar nga autoritetet italiane së bashku me vilën luksoze Rocky Ram, në Costa Smeralda, të cilën manjati i afërt me Putinin e kishte blerë nga Carlo. De Benedetti, ishte zhdukur në mënyrë misterioze këtë verë.

Financuesit e grupit Olbia, të drejtuar nga kapiten Carlo Lazzari, pas disa muajsh hetime të shumta ndërkombëtare, konstatuan se Aldabra u largua ilegalisht nga Italia dhe bëri një ndalesë në Tunizi, duke kaluar nga porti i Bizerte, raportojnë mediat e huaja.

Ka qenë kapiteni italian i anijes që e ka detyruar të kalojë kufijtë kombëtarë, duke shkelur bllokimin e aseteve të urdhëruara në pronat e Mazepinit.

Tashmë nuk dihet vendndodhja e super jahtit, por ditët e fundit financierët njoftuan gjoba shumë të rënda administrative për kapitenin, kompaninë pronare të varkave dhe vetë Mazepin. Gjoba mund të arrijë deri në 500 mijë euro, shuma e saj do të vendoset nga Komisioni i Sigurisë Financiare.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Putin: Rusia do të ndjekë interesat e saj me çdo mjet! Kërcënimi i një lufte bërthamore po rritet! Operacioni special do të jetë i gjatë


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Riorganizimi i PD, kur duhet të mbahen zgjedhjet per kryetarin e ri?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ La makinën ndezur për t’u ndalur në marketin e Vlorës, fieraku i vjedh makinën dhe largohet me shpejtësi

VIDEO/ La makinën ndezur për t’u ndalur në marketin e Vlorës, fieraku i vjedh makinën dhe largohet me shpejtësi