Zhdukja e gazetarit, Angela Merkel reagon ashpër: Ne e dënojmë këtë veprim në termat më të forta

Angela Merkel

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, reagon ashpër për vrasjen e gazetarit Khashoggi.

Merkel ka dënuar vrasjen e tij në konsullatën saudite në Stamboll dhe ka njoftuar se shpjegimet e dhëna deri më tani që u thanë për vrasjen e tij, ishin të pamjaftueshme.

Ne e dënojmë këtë veprim në termat më të forta. 

Tha në një deklaratë Angela Merkel dhe ministri i Jashtëm, Heiko Maas

Presim transparencë nga Arabia Saudite rreth rrethanave të vdekjes së tij. Informacioni i disponueshëm për ngjarjet në konsullatën në Stamboll janë të pamjaftueshme.  

                      Angela Merkel

Mirëpo duke shprehur dhimbje të thellë për miqtë dhe të afërmit e Khashoggi, ata u shprehën se përgjegjësit për vdekjen e tij duhet të japin përgjegjësi.

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Rama e Basha do të bëjnë kompromis për të ardhmen e Shqipërisë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Peleshi në Gjorm të Selenicës: Ka ende banorë në fshat, duhet evakuim urgjent! Të shmangim më të keqen