Zjarri në dasmën në Irak, rrëfehet i çifti: Njerëzit filluan të ulërinin, kapa gruan time dhe fillova ta tërhiqja për ta larguar

Zjarri në dasmën në Irak, rrëfehet i çifti: Njerëzit filluan të ulërinin, kapa gruan time dhe fillova ta tërhiqja për ta larguar

Çfiti Revan, 27, dhe Haneen, 18

Një nuse dhe dhëndër, festimi i dasmës së të cilëve përfundoi në katastrofë pas rënies së një zjarri që vrau më shumë se 114 të ftuarit e tyre, kanë thënë për Sky News se janë "të vdekur brenda" pas tragjedisë.

Revan, 27, dhe nusja, Haneen, 18 vjeç, i mbijetuan zjarrit, i cili filloi brenda një sallë të mbushur plot me dasmorë në Qaraqosh, në provincën Nineveh të Irakut verior. Të paktën 150 të tjerë u plagosën gjithashtu.

Revan tha se ai humbi 15 anëtarë të familjes së tij në zjarr, duke shtuar se nusja e tij "nuk mund të flasë" pas humbjes së 10 të afërmve të saj, përfshirë nënën dhe vëllain e saj. Në gjendje kritike është edhe babai i saj.

"Është e vërtetë që ne jemi ulur këtu përballë jush të gjallë. Por brenda ne kemi vdekur. Jemi të mpirë. Ne jemi të vdekur brenda," tha ai.

Dasma e së martës mbrëma mësohet të ketë pasur rreth 900 të ftuar, ndërsa zjarri ka nisur rreth orës 22:45.

Videoja e shpërndarë menjëherë pas tragjedisë tregon çiftin duke kërcyer ndërsa pjesët e djegura të materialit binin nga çatia.

Ishte gjatë kërcimit, tha ai, ndodhi një ndërprerje e energjisë - dhe kur u kthye rryma ai "pa zjarr" në tavan.

Pikërisht atëherë njerëzit filluan të “ulërinin” dhe të “iknin”.

Ai vazhdoi të përshkruante ndihmën që i dha gruas së tij, e cila nuk mund të ecte për shkak të fustanit të saj të nusërisë.

"Unë e kapa gruan time dhe fillova ta tërhiqja. Vazhdova ta tërhiqja me forcë dhe të përpiqesha ta nxirrja nga hyrja e kuzhinës. Ndërsa njerëzit po iknin, njerëzit po e shkelnin. Këmbët e saj janë të plagosura."

Revan tha se kishte vetëm një zjarrfikës, i cili "nuk funksionoi".

Duke përshkruar se si rrodhën ngjarjet, ai tha se dy fishekzjarre të vogla u ndezën ndërsa ata filluan të kërcejnë, pasuar nga katër të tjerë disa minuta më vonë.

Ai tha se babai i tij kishte bërë pyetje në lidhje me rrezikun e fishekzjarrëve të tilla që të shkaktonin shkëndija dhe mund të digjinin ‘fustanin e nuses’, por pronarët e sallës i kishin thënë se fishekzjarrët ishin elektrike, kështu që "mund të vendosni dorën tuaj", apo edhe plastike [mbi të] dhe nuk do të digjet”.

Fatkeqësia do të thotë se ata nuk mund të qëndrojnë më në vendlindjen e tyre. "Kjo është, ne nuk mund të jetojmë më këtu. Nuk mund të jetojmë më këtu.

Domethënë sa herë që përpiqemi të kemi pak lumturi, na ndodh diçka tragjike dhe na e shkatërron lumturinë. Pra, është më mirë që ne të largohemi. "tha ai.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

Djali i mitur i liderit çeçen Kadyrov, emërohet vëzhgues në batalionin e ushtrisë ruse

Djali i mitur i liderit çeçen Kadyrov, emërohet vëzhgues në batalionin e ushtrisë ruse