Zjarrvënia për qëllime biznesi, Braçe: Kurrë s'do pranohen projekte pallatesh mbi pyllin e djegur

Zëvendës kryeministri Erion Braçe ka reaguar ashpër për situatën e krijuar nga zjarret në Shqipëri.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Braçe shkruan se vënia e qëllimshme e zjarreve është i udhëhequr nga interesa biznesi. Sipas tij, zjarri në Godull-Seman duhet të hetohet si krim i rëndë pas dyshimeve se duan territor të lirë për të golemizuar.

Ai ka lajmëruar se mbi çdo metër katror pyll të djegur atje e kudo në bregdet, do rimbillen pemë dhe kurrë pallate.

Braçe tha se do të përndiqen ligjërisht përgjegjësit dhe kurrë s'do pranohet cilido projekt pallatesh mbi pyllin e djegur.

Postimi i plotë:

Sherbimi i Mbrojtjes nga Zjarri prej tre vitesh eshte funksion i plote i bashkive ne te gjithe vendin. Ne pjesen me te madhe te bashkive eshte nje sherbim i ri, po themelohet, organizohet e paiset ne pune e siper; Ashtu sic sherbimi i emergjencave po riorganizohet ne perputhje me ligjin si pergjegjesi edhe e bashkive;

Duhet shume pune e angazhim, burime financiare dhe njerez te kualifikuar, me shume komunikim per te bere kete pune jetike!

Tani, sic e shihni nga numrat, vatrat me te shumta te zjarrit jane ne kullota e shkurre; Zjarrefikesit ne terren thone se jane te gjitha te qellimshme,  ose per te rigjeneruar kulloten, ose per inat te tjetrit qe ka nje kontrate.

E kuptoni per sa pak behet gjema?

Atehere, te gjitha agjencite, kane marre detyren te hetojne cdo rast, te kallezojne,  te arrestojme, te prishin kontratat me zjarrevenesit;

Toleranca me ta mbaron njehere e mire!

Ne pyje eshte tjeter histori; Niveli i krimit ketu eshte pak me lart dhe i udhehequr nga interesa biznesi. Zjarri ne Godull-Seman duhet te hetohet si krim i rende pas dyshimeve se duan territor te lire per te golemizuar;

Atehere po ua them sot, Mbi cdo meter katror pyll te djegur atje e kudo ne bregdet,

Do rimbillen peme, kurre pallate!

Do perndiqen tani ligjerisht pergjegjesit dhe kurre sdo pranohet cilido projekt pallatesh mbi pyllin e djegur. Ne fund, dua te falenderoj qindra burra qe po luftojne me zjarret ende, te zjarrefikesve, te sherbimit pyjor, te ushtrise; Dua te falenderoj edhe vullnetaret e angazhuar me ta! Pyjet e kullotat jane tonat, Te te gjitheve!

B.K./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se forcat politike do arrijnë marrëveshje për çështjen e listave?

Komento

Komente

 • Mbillnipeme: 04/08/2020 16:54

  Mire qe po digjen pyjet, po skemi degjuar qe pas fikjes se zjarrit te mbillen peme te reja...

  Përgjigju
 • Bes: 04/08/2020 16:13

  Eeee eeee sallat verore paftesine per te shuar zjaret dhe per te gjetur zjarvensit i beni nje permbledhje sabotatoresh qe vikan zjare per te ndertu pallate hajde alibi hajde sikur leja ndertimore meret duke ven zjare.

  Përgjigju
 • Fier: 04/08/2020 15:23

  Shume I perpikte Z.Brace.Keta maskarenje duhet te denohen nga shteti,qe mos te keni ngjarie te ngjajshme.

  Përgjigju
  • Shqip: 04/08/2020 16:11

   Me shume gjasa nuk behet fjale per Investitoret Strategjik, apo jo Z. Brace?!!!×

Lajmi i fundit

John

Mblidhet sot Këshilli Politik/ PD u dorëzon letrën që do t'i drejtojnë ODIHR, asistencë për 5 çështje