Zv.kryeredaktori i Report Tv: Avokati i Dakos dha indicie për kallëzimin lidhur me kolaudimin e pallatit, skemë abuzimi në çdo bashki

 

Zv.kryeredaktori i Report Tv, Trashgim Sokolaj ka analizuar fjalën e avokatit të Vangjush Dakos duke thënë se dha indicie se kolaudimi për pallatet është skemë abuzimi që bëhet në çdo bashki pasi ndërtuesit duan të përfitojnë.

“Konkluzioni është që në 2019 kur Dako është marrë në pyetje për përgjim të votave, është thirrur në 6 pasdite kur në prokurorinë e krimeve të rënda nuk kishte asnjë media dhe thirrja është marrë vesh 5 apo 6 ditë me vonesë. Kur ky zotëri ishte pjesë e asaj që thatë, personazh që nuk njihet për leje ndërtimi apo shëtitore por Vangjush Dako ka qenë kali i betejës për akuzat e betejës, është personi i shpallur ‘non grata’ për korrupsion madhor. S’duhet ta bëjmë sikur s’ka ndodhur asgjë, por t’i japim përmasat e saj. Edhe për procedimin, ne mund të flasim se avokati i Dakos dha një indicie që është kolaudimi i objektit që është skemë abuzimi që përdoret në të gjitha bashkitë. Ndërtuesit që janë në luftë me bashkinë e banorët, gjithmonë përpiqen të përfitojnë. Kolaudimi është që e ke finalizuar, i thua shite biznesin duke pranuar 3 kate shtesë pa leje, ashensori s’ka lidhje me platenë, dhe ekspertiza ka konkluduar probleme edhe në strukturë”, tha Sokolaj.


Lajmi kryesor:

Arrestimi i Dakos, avokati Caca: SPAK ka prova të forta! Beqiri: Ta hetonin në liri! Kalaja: Këmbanë alarmi që Rama del i pastër kur bashkëpunëtorët i ka para drejtësisë


A.M./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që ndërkombëtarët të ushtrojnë më shumë presion ndaj Serbisë?×

Lajmi i fundit

Borrell: BE rrit mbështetjen ushatrake dhe po përgatit angazhime afatgjata për sigurinë e Ukrainës

Borrell: BE rrit mbështetjen ushatrake dhe po përgatit angazhime afatgjata për sigurinë e Ukrainës