Anulimi i zgjedhjeve nga Meta dhe kaosi politik, i ftuar Taulant Balla

11 Qershor 2019, 11:06

Kryetari i grupit të Partisë Socialiste, Taulant Balla i ftuar në studion e emisionit '5 Pyetjet nga Babaramo' u shpreh se vendimi i Presidentit Ilir Meta për të anuluar datën e zgjedhjeve dhe shtyrjen pa afat është vetëm një dëshirë e tij dhe vetëm kaq, pasi nuk ka fuqi ligjore. Balla tha se të enjten në Kuvend do të miratohet një rezolutë që u lë detyrë institucioneve për të vijuar Kushtetutshmërinë, pra përgatitjen e zgjedhjeve të 30 Qershorit dhe jo zbatimin e dekretit të kreut të shtetit. "Ai është akti i pavlefshëm, cdo institucion është i detyruar që të mos e zbatojë" tha Balla.

Pas miratimi të rezolutës ditën e enjte, socialisti shpjegoi se më pas do të vijohet me kërkesën për shkarkimin e Presidentit nga detyra duke shpjeguar edhe procedurën. Megjithatë, shtoi ai, Meta do të vijojë të qëndrojë në zyrë deri në ngritjen e Gjykatës Kushtetuese që pritet që të bëhet funksionale në shtator. Gjatë emisionit, Taulant Balla lëshoi sërish akuza të forta për Lulzim Bashës lidhur me lobimin në SHBA për zgjedhjet e 2017 ku tha se 'kjo dosje do të jetë fundi i tij'.

Kryesia e Partisë Socialiste vendosi të ndërmarrë nismën për të shkarkuar Presidentin e Republikës Ilir Meta. Firmat e para u mblodhën sot, por largimi i Metës, do të varet nga Gjykata Kushtetuese, e cila kur të ngrihet, do të duhet të konfirmojë vendimin shkarkues prej Kuvendit. 

b.ha./Shqiptarja.com

Programe të tjera

Shiko të gjitha