DOSJA K - Dedë Kolziu: Dy fëmijë të vdekur si presion ndaj mësuesit të arratisur (20 mars 2023)

20 Mars, 22:50

 

Fundi i Luftës së Dytë Botërore dhe instalimi i regjimit komunist në Shqipëri, do të shënonte një varg ngjarjesh të përgjakshme sidomos në veri të vendit, ku pjesa dërrmuese e popullsisë ishin kundër vendosjes së regjimit, pasi binte ndesh em shumë parime të jetës dhe botkuptimti të tyre, mbi lirinë, familjen, pronën dhe traditat e tyre. Mirdita ishte një prej zonave të veriut ku forcat komuniste shënuar ngjrje vërtet tragjike, e ku familejt më në zë ranë pre e një terrori që kurrë nuk ishte parë më parë në ato anë. Pal Kolziu ishte fëmijë 3 vjecc kur kjo valë dhune pushtoi edhe burrat e familjes së tij, të cilët do të detyroheshin të arratiseshin në male e të luftonin kundër regjimit që po instalohej. Fillesa e dramës së tyre familjare dfo të ishte një prej burrave të pikasur të familjes, Deda, një ëmsues që ëndërronte të përhapte dije në fshatrat e zonës së tij, por shpejt do të niste nëj tjetër rrugë që as e ksihte menduar më parë, në mbrojtje të lirisë dh që kërcenohej prej regjimti të komunsit.Show less

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha