Gjet Kadeli: Si e shtypi regjimi revoltën e Spaçit (30 maj 2023)

30 Maj, 20:22

22 maji I vitit 1973 e e gjeti kampin e të burgosurve në Spaç mbuluar me një aureolë lirie. I gjtihë kampi ishte në dorën e të dënuarve. Makineria vrastare e regjimit ishte zprapsur matanë rrethimit të hekurt. Në katin e tretë të fjetinës valëvitetj flamuri I kuq pa yllin symbol të komunizmit. Në kamp të burgosurit kishin nisur të hidhnin parrulla të ndyshpe kundër diktaturës. A ishte ky një fllad lirie, që po frynte më në fund në shqipërinë e robëruar prej komunizmit? Një fllad që lajmëronte fundin kësaj epoke të errët? Apo ishte ende shpejt për të aguar? Gjet kadeli do të vijojë rrëfimin e tij për tre ditët e revoltës së Spaccit, duke u ndalur tek rezistenca dhe më pas shtypja e dhunshme e kësaj revolte nga regjimi? Cfarë ndodhi me guximtarët? Sa u ccuan në pushkatim dhe sa dënuan me burgim të mëtejshëm. Cili qe fati I flamurit të kësaj revolte, dhe në ccrrethana u zhduk ai?

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha