I ftuar Enkelejd Alibeaj "Misioni Palmer" Pjesa e dytë

9 Prill 2019, 08:03

Ish-ministri i Drejtësisë, Enkeled Alibeaj, i ftuar në emisionin "5 Pyetjet nga Babaramo"  ka folur rreth situatës politike që ndodhet aktualisht Shqipëria. Alibeaj ka folur edhe për protestën që opozita pritet të organizojë më 13 prill ku ka dhënë edhe shkaqet se pse do të organizohet pasdite.

"Mund të ishte edhe në drekë. Nuk ka ndonjë të fshehtë.  Është e shtunë, dita është zgjatur. Plus që njërzit e kanë me të thjeshtë dhe më komode për të protestuar.  Po të bësh një analizë për gjendjen e njerezve dhuna nuk ka ekzistuar në protesta. Ne si opozitë jemi që drejtimi të përcillet nga masiviteti  i njerëzve. Nuk do të ketë kushte për tentativa të tjera. Do të përcaktohet aty nisur nga masiviteti i njerëzve. Policia nuk duhet të jetë , pasi edhe ata vuajnë. Nuk duhet të bëjnë provokime dhe të hedhin gaz lotsjellës. Sapo nuk provokuan asgjë nuk ndodhi. Kur të shohim një situatë ,masive dicka serioze ka." ka deklaruar Alibeaj.

"Vendimi për djegien e mandateve është historike. Per cilësine e qeverisjes. Per pandjeshmërinë e pushtetit. Do të jenë shumë, masiv dhe vendimit do të jenë të po të njëjtit nivel. Duhet te presim me atë që do të ndodh me 13 prill. Ne dikutuam 13 prillin. Do te kete edhe nje prefeksion te artikulimit politik që presim më vonë.  Në kërkojmë vetëm zgjedhje të parakohshme por pa Edi Ramën në krye.  Jemi miidis dy qëndrimeve prej autokrati  nga kryeministri dhe nga ana tjetrër kërkesat e opozitës duke analizuar nevojat sociale dhe ekonomike e politike. Opozitat kërkon zgjedhjet e parakohshme. Kjo mazhorancë nuk është mazhorancë edhe me numra. Ne sot jemi shumicë. Duhet rivendosje e përfaqësimit politik. " ka shtuar më pas Alibeaj.

r.k./Shqiptarja.com

Programe të tjera

Shiko të gjitha