Kurt Kola: 45 vjet i dënuar, krimet që pashë me sy

19 Mars, 17:13 | Përditesimi i fundit: 2021-03-19 17:14:38

Kurt Kola ishte vetëm 8 vjeç kur nisi kalvarin e gjatë nëpër kampet e internimit dhe në burgje. Ishte data 10 maj 1945, kur do i merrnin fillimisht prej fshatit të lindjes në Macukull, atë, së bashku me nënën, tre nuset e xhaxhallarëve dhe 8 fëmijë të tjerë të mitur, në një shtegtim të vështirë e të gjatë, që do të mbyllje vetëm në vitin 1991, kur regjimi të përmbysej. Gjatë këtij shtegtimi, Kurti asokohe fëmijë, do të rendiste, vit pasa viti, në kujtesën e tij, për 45 vjet, jetën e tmerrshme në gjithë kampet e internimit, burgjet dhe kampet e punës së detyruar.

 

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha