LSI për krizën dhe zgjedhjet e ftuar Monika Kryemadhi (Pjesa e dytë)

6 Prill 2019, 08:39 | Përditesimi i fundit: 2019-04-06 08:39:39

Pjesa e Dytë 

TIRANE-Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi e ftuar në emisionin 'Repolitix' të drejtuar nga Denis Minga në Report Tv kërkoi sonte një pakt kombëtar për të kaluar krizën politike. Ajo tha se opozita ka lëvizur dhe tashmë është Edi Rama, ai që duhet të lëvizë, ndërsa protesta do të vijojë deri në fund. Duke u ndaluar te protesta e 13 prillit dhe skenarët, kryetarja e LSI-së theksoi se "Ka kohë, kemi akoma edhe 8-9 ditë. Shpresoj që pjesëmarrja do të jetë më e madhe. Kauza jonë do të vijojë, edhe si guerrilas. Unë nuk jam më politikane, jam qytetare" tha ajo.

Monika Kryemadhi u shpreh në zgjedhjet lokale do të futet në koalicion me PD-në, por në 30 qershor nuk do të ketë zgjedhje, pasi më parë sipas saj duhet të zhvillohen të parakohshmet parlamentare me një qeveri kalimtare. Kryemadhi sulmoi ashpër edhe ndërkombëtarët duke u kërkuar që të mos fusin hundët në punët e brendshme të vendit, disa prej tyre i cilësoi si injorantë, ndërsa kishte një paralajmërim të veçantë për ambasadorin e OSBE-së, pas akuzave të forta në 21 mars. 

"Ai (Bernard Borchardt) ka probleme këtu, duhet të jetë shumë i kujdesshëm se po ti bëhet vettingu atij dhe ndonjë tjetri nuk dihet si del. Duhet të kenë kujdes ambasadorët kur flasin për shqiptarët se nuk janë Zot këtu. Nëse këta ambasadorët që po bëjnë xhiron e velinave të parlamentit, pasi futja e hundëve në punët e një shteti dhe ngatërrimi me segmente anti shqiptare është shumë e rrezikshme.

Ndërkombëtarët janë bërë qesharakë këtu. Për vettingun kemi bërë propozime në ligj, por e kanë hedhur nuk e kanë pranuar. Njoftuam ambasadat, por të kthejnë përgjigje si intelektualë, kokrrat e injorantëve nuk kanë mbaruar shkollën akoma, këta që bëjnë si ekspertë të zgjuar shumë këta ndërkombëtarët" deklaroi Kryemadhi. Një pjesë e opinionit dhe politikës kanë akuzuar për ndërhyrje nga jashtë për destabilitet, pasi si në Shqipëri dhe në Serbi po zhvillohen protesta në të njëjtën kohë, por a është kjo rastësi apo koordinim? "Nuk mendoj se është rastësi, por ndërgjegje publike dhe qytetare" tha ajo.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha