Maj 1961, Arrestimi i djemve social-demokratë

4 Shkurt, 23:12 | Përditesimi i fundit: 2021-02-09 17:49:22

Ishte vjeshta e vitit 1960. Ndërsa mblidheshin e bëni takime të fshehta duke projektuar se si do të ishte Shqipëria demokratike, me një politikë me frymë perëndimore djemtë e Tiranës me në krye Uran Kalakullën dhe grupi i Durrësit i kryesuar nga Pjetër Arbnori, as e dinin se po survejoheshin në çdo hap nga Sigurimi i Shtetit. Do të kalonte dimri, mandej edhe pranvera e 1961 dhe një ditë maji ata do të arrestoheshin të gjithë njëkohësisht, një pjesë në Durrës dhe të tjerët në Tiranë. Dyshimet e tyre të para ishin se dikush i kiShte tradhëtuar. Tanush Kaso, e kujton me detajen këtë periudhë të njohjes dhe takimeve të fshehta mes tyre sikurse edhe ditën e arrestimit me 27 maj 1961...

SHOW LESS

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha