Makarona te vogla me qiqra nga zonja Vjollca

26 Korrik, 17:15

Makarona te vogla me qiqra

400 gr qiqra te ziera (200 gr qiqa te thatë)

1 degë rozmarine

½ qepe

½ selino

1 domate

1 thelpi hudher

1 spec djeges

1 gjethe dafine

200 gr makarona te vogla tub

Kripe dhe piper te zi

4 luge gjelle ulliri

Në nje tigan të thellë vendosim vajn e uliirit të ngrohet shtojmë në të hudhrën pak rozmarinë dhe pak spec djegës . Shtojmë domaten të grirë hollë dhe gjysmën e qiqrave të ziera . Pjesën tjetër të qiqrave e kalojmë në blender dhe e kthejmë në pure më pas e shtojmë në tigan dhe e përziejm. Ndërkohe në një tigan kemi zier makaronat , i shtojmë në tenxhere tek qiqrat duke shtuar dhe pak ujë makaronash i lëmë për 3-4 min deri sa përbërsit të marrin shijet e njëra tjetrës dhe i largojmë duke shtuar pak vaj ulliri , piper të zi dhe një degëz rozmarinë . E servirim të ngrohtë .

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha