Pasta me 'nduja dhe rikota '

3 Shkurt, 11:34

Pasta me 'nduja dhe rikota

320 gr makarona (bucatini)

160 gr rikota lope

150 gr proshutë derri e tharë

40 gr 'nduja

Vaj ulliri ekstra i virgjër

Kripë, piper

Largojmë anësoret e forta të proshutës së tharë të derrit, e presim në kubikë dhe e skuqim në një tigan që nuk ngjit derisa të bëhet krokante, më pas e lemë mënjanë. Vendosim makaronat në ujë të bollshëm me kripë të ziejnë sipas minutazhit të përcaktuar në paketim. Ndërkohë përziejmë mirë në një enë të madhe rikotën me një lugë ujë. Kullojmë makaronat dhe i shtojmë në tasin me rikota. Shtojmë një lugë 'nduja dhe dy lugë nga yndyra e kaurdisjes së proshutës dhe e përziejmë mirë. E shërbejmë pastën të ngrohtë duke shtuar sipër kubikët e proshutës.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha