Qoftet më të mira me krem kosi që mund të keni provuar / Plot shije nga zonja Albana

25 Qershor, 11:57

Qofte shtëpie me krem kosi

Përbërësit:

Për qoftet:

 • 500 gr mish i grirë
 • 1 qepë mesatare
 • 2 kokrra vezë
 • 1 tufë majdanoz
 • Kripë, piper i zi
 • Spec djegës sipas dëshirës
 • Pak miell
 • Vaj për skuqje

Për kremin:

 • 2 kokrra vezë
 • 2 gota kos
 • 1 gotë ujë
 • 1 lgj miell
 • 1 lgj gjalpë
 • Kripë

Përgatitja:

Përgatisim brumin e qofteve, e lëmë të pushojë pak, më pas i skuqim lehtë dhe i vendosim në tavë. Rrahim vezët me pak miell, hedhim kosin, ujë dhe pak kripë. E përziejmë mirë masën dhe e hedhim në tavë sipër qofteve. E spërkatim me gjalpë dhe e vendosim tavën të piqet në furrë derisa të mpikset kremi. Nësë dëshirojmë, po të kemi lëng mishi, miellin e kaurdisim pak, e shuajmë me lëng mishi dhe pasi të ftohet e bashkojmë me kosin dhe vezët dhe e hedhim mbi qoftet.