Mark Alia: Ne i thamë kënetat dhe e ndertuam Rinasin

24 Maj, 07:29 | Përditesimi i fundit: 2022-05-24 14:59:59

Mark Alia ishte 17 vjecc, kur vendosi të arratisej nga shqipëria së abshku me 3 shokë të tij, për ti shpëtuar persekutimit dhe përndjekjes prej regjimit komunist. Aventura e tyre do të zgjaste pak. Ata do të udhëtonin të patrazuar deri ën zonën kufitari në malësitë e Shkodrës dhe atje u arrestuan që të katërt. Ishte 24 prill 1958.Prej asaj dite një jetë e veshtirëq e priste të rinun rebel që ksihte guxuar të mendonte daljen nga burgu i madh Shqipëri. Ndëshkimi ishte i rëndë. një burg i vogël dhe shumë më i egër e priste. rrethuar me tela me gjemba së bashku me qindra të burgosur të tjerë, ai do të zhvendosej sa në një kamp pune në një tjetër, kudo ku ksihte këneta për të tharë dhe vepra infrastrukture dhe industrie për të ndërtuar....

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha