Saga për një ministër, i ftuar Kastriot Islami

16 Janar 2019, 09:09

I ftuar te "5 pyetjet nga Babaramo" në Report Tv, ish-deputeti socialist dhe njëherazi ish-ministër i Jashtëm, Kastriot Islami, u shpreh se Rama injoroi PS-në kur propozoi Gent Cakajn për ministër të Jashtëm. Ai tha se argumentet e Metës për kthimin e dekretit janë bindëse, ndërsa shtoi se propozimi i Ramës ishte ekstrem për të cilin ai nuk ka dhënë shpjegime. "Për mua ishin më shumë se bindëse argumentet e z.Meta. Por a ishin argumentet e Ramës bindëse? Së pari ai duhej të pyeste grupin parlamentar të PS. Edhe kur vuri Bushatin nuk pyeti, edhe pse kishte njerëz me eksperiencë në PS. Duhet të shpjegosh që unë kam bërë një analizë dhe më rezulton kjo e kjo... Duhet të japë shpjegime pse vuri këtë person ministër të Jashtëm? Presidenti kishte të gjithë të drejtën të mendonte se kjo nuk ishte një zgjedhje adekuate. Nuk ka ndodhur ndonjëherë një propozim kaq ekstrem nga një kryeministër", u shpreh Islami.

Programe të tjera

Shiko të gjitha