Shën Eufemia, shenjtorja e Kallmetit

21 Dhjetor 2020, 10:59

A e dini se në fshatin Kallmet të Lezhës pjesë e historisë dhe kulturës së banorëve të njohur për prodhimin e verërave, gjendet edhe një kishë e vjetër e shekullit të 13-të? Ajo është kisha e Shën Eufemisë, ndodhet në malin e Velës dhe historinë e saj, në një rrëfim brilant, e sjell për Veri Jug studjuesi, historiani dhe drejtori I Departamentit të Kulturës në Bashkinë e Lezhës Paulin Zefi. Shën Eufemia, gruaja që u martirizua për lirinë dhe të mirën e njerëzimit, qëndron si një symbol I krishtërimit katolik me një ikonë të bardhë, gdhendur mrekullisht në një shkëmb brenda kishës dhe aty, mijra pelegrinë të fshatit Kallmet dhe të trevave në very të Shqipërisë, pas meshave, ndezin qirinj në emër të pajtimit tek shërbyesja e Jezu Krishtit, Shën Eufemia. Kisha e shën Eufemisë si shenjë e identitetit arbnor dhe kujdesi që duhet të bëjnë autoritetet vendim-marëse, për ta ruajtur dhe shpallur këtë object të rëndësishëm kulti fetar, si Objekt të Trashëgimisë Kulturore. Të djelën, ora 14.30, reportazhi “Shën Eufemia, shenjtorja e Kallmetit” me moderatorin e emisioneve Veri Jug, gazetarin Agim Pipa.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha