Si zgjidhet kriza? E ftuar Klajda Gjosha

19 Mars 2019, 09:53

Të ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “5 Pyetjet nga Babaramo” ishin në pjesën e parë Taulant Balla, që është numri dy i Partisë Socialiste dhe në të dytën Klajda Gjosha, ish-ministre e Integrimit. Balla u shpreh se shumica shkon e qetë drejt zgjedhjeve lokale, ndërsa theksoi se në qershor do të hapen edhe negociatat. Kreu i grupit të PS-së akuzoi Bashën se komandoi dhunën në 16 mars ndaj policisë dhe institucioneve.Të gjithë ndërkombëtarët janë pozicionuar kundër opozitës për djegien e mandateve dhe protestat e dhunshme. Por si i komenton ish-ministrja Klajda Gjosha reagimin e ndërkombëtarëve?  ’’Nuk mund ta kuptojnë ata situatën në Shqipëri. Pasi në një vend normal cdo kush do të drejtohej te drejtësia, por në Shqipëri nuk funksionon, ndaj edhe opozita është e detyruar që të marrë këto akte ekstreme që e ndihmojnë vendin. Ndaj i mirëkuptoj ndërkombëtarët. Protestës së opozitës nuk mund ti rezistojnë as ndërkombëtarët, pasi edhe ata do të vijnë në mbështetje. I vetmi zhgënjim që kam është Komisioni Europian.

Debati im me atë ka qenë stabilitet apo demokraci, të dyja janë të rëndësishme, por për një vend si Shqipëria demokracia duhet të fillojë për të pasur stabilitet. Ka shumë cështje që KE duhet ti kërkojë me përpikmëri qeverisë për ti plotësuar, më pas edhe dialogun. Por situata në rajon e bën pak të vështirë. Frika nga destabilizimi politik që mund të çonte në konflikte të brendshme dhe përtej kufijve është e madhe, ndaj edhe ata ruhen" tha ajo.  

Programe të tjera

Shiko të gjitha