Mbi 15 mijë fjalë e frazeologji, Frano Kulli boton fjalorin për veprën e Gjergj Fishtës: ‘Çelës’ për kuptimin e vargjeve të ‘Homerit të Shqipërisë’

13 Janar, 20:46 | Përditesimi i fundit: 2022-01-14 09:27:32

I pari fjalor pas atij të 1941, që përfshin korpusin e plotë të veprës së shkrimtarit shqiptar të shek. XIX Gjergj Fishta, me mbi 15.000 fjalë dhe frazeologji të rralla ka ardhur së fundi i botuar nga autori Frano Kulli nën emrin “Fjalor i veprës së Fishtës”. Në një rrëfim për Report Tv, Frano Kulli tregon se fjalori është një mundësi për të rrëzuar pretendimin se vepra e poetit është e pakuptueshme për lexuesin.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha