Nga kartëmonedha e parë shqiptare deri te Leku sot, historiku si ndikuan pushtimet dhe politika! Pse ngatërrohemi me lekë të ri dhe lekë të vjetër?

19 Janar, 23:15 | Përditesimi i fundit: 2022-01-20 07:28:49

Prej vitit 1917 deri më tani historia e kartëmonedhave është shënjuar nga disa data të rëndësishme. Për herë të parë një kartëmonedhë në Shqipëri u emetua në Korçë, e quajtur franga. Pas këtij viti prodhimet e kartëmonedhave kanë ndryshuar disa herë në varësi të marrëdhënieve politike që kishte Shqipëria me shtete si ish-Jugosllavia, Italia, Bashkimi Sovjetik apo Kina.

 

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha