Speciale/ Plani i FIFA-s për Botëror çdo dy vite, në Shqipëri të ndarë pro dhe kundër

20 Tetor, 10:52 | Përditesimi i fundit: 2021-10-20 11:46:42

Është kompeticioni më madhështor futbollistik, por në mars-prill të 2022 Botërori mund të ndryshojë mënyrën dhe periudhën e organizimit. FIFA duket e vendosur që në kongres të votojë organizimin e Botërorit çdo dy vite dhe jo 4 siç është tradicionalisht. Madje ajo shkon më tej, duke deklaruar se edhe Europiani duhet të ndjekë të njëjtën rrugë, por në këtë pikë gjen kundërshtinë e fortë të UEFA-s.

Kjo e fundit nëpërmjet presidentit Ceferin ka dalë hapur kundër jo vetëm Europianit dy vite, por edhe Botërorit, pasi sipas tyre është e papërballueshme për futbollistët. Në mbështetje të UEFA-s ka dalë edhe konfederata e Amerikës së Jugut, CONMEBOL, ndërsa ashpër ka reaguar edhe unioni i futbollistëve profesionistë, që mbron të drejtat e lojtarëve në FIFA. FIFPro thotë se arsyet komerciale të FIFA-s do të shkatërrojnë futbollistët, por nga ana tjetër ish-trajneri që shkroi historinë me Arsenal, Arsene Wenger, tashmë pjesë e FIFA-s si përgjegjësi për zhvillimin e futbollit, propozon një kalendar të formatuar me më pak ndërprerje për skuadrat gjatë sezonit.

Sipas Wenger kampionatet do ndërpriten vetëm njëherë për eliminatoret e Kombëtareve, ndërsa në fund të çdo sezoni do kemi një kompeticion të madh si Botërori apo Europiani. Ndërkohë në fund është parashikuar një pushim 25 ditorë të futbollistëve.

Kategori të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha