• 5 dekada histori, Instituti për Krimet e Komunizmit sjell kolanën nga regjimi i errët, Studiuesja: Të përfshihet në shkolla historia e epokës së komunizmit

  Një histori e zhvilluar nga koha e Luftës së Dytë Botërore deri në 1991 që krijon antropologjinë e regjimit komunist në Shqipëri. Kështu vjen kolana e një cikli botimesh në formë intervistash, dëshmish, rrëfimesh dhe shënimesh mbi të mbijetuarit e sistemit komunist. Studiuesja Luljeta Lleshanaku tregon se pavarësisht përpjekjes dokumentuese ende nuk është bërë asgjë për të dhënë drejtësi për viktimat e asaj periudhe të errët të historisë.

 • Sfidat e politikanëve të rinjë

  RRUGËTIMI I TË RINJVE NË POLITIKË, DISFATË APO TRIUMF? ANALISTËT: TË RINJTË PA OBJEKTIVA,’ PËRDOREN’ POLITIKISHT ANDONI E YZEIRI: KOHA PËR NJË FRYMË TË RE POLITIKE

 • Euro 2020/ Tjetër hap fals për Kroacinë, ballkanasit rrezikojnë të ngelin në grup! Çekët i marrin pikë

  Kroacia nuk ka shkuar më shumë se një barazim 1-1 kundër Republikës Çeke në ndeshjen e dytë të Europianit për grupin D. Skuadra ballkanase, që vinte në këtë 90 minutësh pas humbjes me Anglinë, e pa veten në disavantazh në pjesën e parë kur çekët kaluan në epërsi me Patrick Schick, i cili ekzekutoi saktë një 11 metërsh.

  Ky episod zgjoi Kroacinë, që me t’u kthyer në pjesën e dytë barazoi shifrat me Ivan Perisic.

 • Nga 30 qershori në treg kartëmonedha me vlerën më të madhe 10 mijë lekë, guvernatori për Report TV: Erdhi si nevojë e zhvillimit ekonomik të vendit

  Më 15 qershor Banka e Shqipërisë prezantoi 2 kartëmonedhat që do të hidhen në qarkullim prej datës 30 qershor të këtij viti. Prerja 1.000 lekë dhe preja 10.000 mijë lekë që vjen për herë të parë në tregun shqiptar, janë me elemente të shtuara sigurie dhe të integruara me elemente kombëtare.

  Kartëmonedha 1 mijë lekë që e kemi në përdorim çdo ditë, është me të njëjtat elemente kombëtare por me elemente të stilizuara, hologram dhe fill sigurie për të bërë të pamundur falsifikimin e saj. Ndërsa kartëmonedha 10 mijë lekë që është risi e serisë së re, është me portretin e poetit Asdreni i cili ka bërë edhe himnin kombëtar. Kjo prerje ka një varg të himnit dhe një sërë elemente sigurie.

 • 'Boshatiset' Infektivi, vetëm 20 të shtruar! Rrëfimi i Najada Çomos para se të marrë mandatin

  TIRANË- Spitali Infektiv ishte i pari që priti e trajtoi te sëmurët më COVID -19 dhe për këtë shkak u quajt COVID-1.

   Që në fillimet e pandemisë Report Tv ka ndjekur nga afër herë pas here betejën e bluzave të bardha për të shpëtuar të prekurit nga koronavirusi. Report Tv u ka afruar shikuesve nga ky spital, trajtimin dhe përjetimet e të sëmurëve në kulmin e pandemisë.

  Edhe sot kur Infektivi është i vetmi spital që pret e trajton të infektuarit, Report TV sjell atë cfarë ndodh në pavionin me 20 pacientë të shtruar.

  Doktoreshë Najada, pas një kohe të gjatë, është fiks një vit e tre muaj, që kur rasti i parë erdhi pikërisht në Spitalin Infektiv. Gjatë muajve të fundit oborrin e kemi parë të mbushur plot me Urgjenca që vinin, sillnin të sëmurë të cilët kishin nevojë për ndihmën tuaj dhe të të gjithë mjekëve të Spitalit Infektiv. Ndërkohë sot e shohim situatën fatmirësisht krejt ndryshe, të qetë. Si mund ta përshkruani këtë eksperiencë?

  Sigurisht vijmë pas një periudhe kohore një vit e tre muaj fiks, sikurse e thatë ju, sot. Një kohë e gjatë, e cila ka pasur brenda një mund dhe një punë të jashtëzakonshme të të gjithë stafit mjekësor të Spitalit Covid 1, dhe sigurisht këtu përfshihet brenda dhe Qendra Kombëtare e Urgjencës që ka qenë prurësi i pacientëve me Covid-19. Për disa duket e largët, për disa duket e afërt, por sot jemi para një realiteti të ri që kemi një fluks të minimizuar të pacientëve që kërkojnë ndihmën për infeksionin nga Sars-Cov-2. Pra, realisht kemi ulje drastike të numrit të rasteve.

 • Kërkesa e KLGJ për uljen e numrit të gjykatave, Gjonaj: Nuk jemi dakord që të kemi vetëm një Gjykatë Apeli

  TIRANË- Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj në një intervistë për gazetarin Arsen Rusta, ka folur për hartën e re gjyqësore dhe për përplasjen që ka pasur KLGJ me ministrinë e Drejtësisë. Ajo vë theksin se duhet të ketë një bashkëpunim shumë të mirë mes institucioneve. KLGJ kërkon që nga 34 gjykata që janë aktualisht të ngelen 15, dhe vetëm një Gjykatë Apeli në Tiranë.

  "Kemi pasur bashkëpunim të frytshëm me të gjitha institucionet e reja të drejtësisë dhe nuk besoj se është cështje pingpongu harta gjyqësore por është zgjidhja që mund t’i jepet me konstruktivitet. Fakti që ligji përcaktoj që ministria dhe KLD vendosin hartën e re gjyqësore dhe më pas ministri i drejtësisë e propozin inciia do të thotë se duhet të ketë bashkëpunim. Kam pritur që KLGJ ta shohë në mënyrë më të ha[ur hartën e re gjyqësore, se nuk është vetëm çështje teknike, për plotësimin e vakancave në sistemin e drejtësisë, por edhe me disa element të tjerë me transparencë, llogaridhënie, bashkërisht do duhet ta zgjidhim në këtë kuadër duke respektuar aksesin e qytetarëve në organet e drejtësisë. Ministria e Drejtësisë ka çuar pikëpamjet dhe variantin e saj sa i përket këtij propozimi. 3 janë çështjet kryesore që kemi parë si problematik. shkurtimi i numrave të gjykatave, konsistimi i propozimit vetëm në një gjykatë apeli dhe funksioni i gjykatave në degëve", tha Gjonaj. 

  Ajo tha se është kundër që të kenë një Gjykatë Apeli.

  “Kemi kryer dhe një analizë që lidhet jo vetëm me ngarkesën e gjykatave të apelit, mungesën e gjyqtarëve dhe ofrimi i shërbimit dhe nuk kemi qenë dakord për të pasur një gjykatë Apelit, por për të gjetur dakordësi që në këtë fazë tranzitore nga Vettingu, ku vakancat do duhet të plotësohen nga KLGJ nuk mund të shkojë në një variant drastik”, tha Gjonaj.

   

 • Shembja e objekteve pa leje në bregdet, zv. ministri i Brendshëm: Vijojmë deri në zhbërjen e çdo paligjshmërie!

  Nga veriu në jug, në vend ka filluar aksioni për shembjen e ndërtimeve pa leje, operacion ky që sipas zv. ministrit të Brendshëm, Besfort Lamallari, do të vijojë deri në në zhbërjen e çdo paligjshmërie në linjën bregdetare.

  Operacioni 'bregdeti ynë' filloi dje në Velipojë dhe Ksamil, ndërsa në një intervistë në "Report Tv", Lamallari u shpreh se janë prishur deri më tani 15 objekte. Ai shtoi se ka edhe një ndërgjegjësim, pasi disa pronarë tashmë kanë filluar vetë prishjen e objekteve.Dita e djeshme shkoi shumë mirë. Janë prishur dje 6 në Velipojë dhe 9 në Ksamil, operacioni vijon. Ka edhe një ndërgjegjësim të momenteve të fundit pasi u pa vullneti i qartë i qeverisë për të pastruar njëherë e mirë bregdetin dhe kemi persona që po prishin tashmë godinat e tyre. Dje patëm të paktën 4 apo 5 raste në Ksamil ku vetë pronarët, ndërtuesit u angazhuan për të prishur objektet që kishin ndërtuar, e njëjta gjë po konstatohet edhe në Velipojë pasi u njohën me ultimatumin e qeverisë. Puna i përket tashmë strukturave shtetërore, IKMT që po mbështetet edhe nga strukturat e rendit për të shmangur konflikte. Operacioni do zgjasë deri në zhbërjen e çdo paligjshmërie në linjën bregdetare. Kemi dhe raste ku nuk mund të ndërhyhet në prishjen e gjithë objektit pasi katet e para mund të jenë me leje, po ndërhyjmë me metoda të veçanta, me prerje objekti që mos të dëmtohet pjesa tjetër. Këto janë raste sporadike. Duhet të marrë fund epoka e ndërtimeve pa leje. Kjo në fund të ditës është të bërit shtet. Nuk mund të vazhdojmë me këtë epokë të së kaluarës, të shfrytëzimit pa leje e shkeljes flagrante. Ky nuk është një aksion, por një operacion madhor, vetëm këto janë reforma shtetbërëse. Edhe Durrësi ka shumë objekte që janë evidentuar dhe me përfundimin e aksionit në Velipojë e Ksamil, procesi do vijojë paralelisht deri në pikën e takimit nga të dyja anët, për të pastruar çdo ndërtim pa leje", tha ai.

 • Avokati Beqiri për Report Tv: Meta u soll si kriminel ordiner, na bëri armik me SHBA! S'ka Gjykatë Kushtetuese që e shpëton!

  Ndërsa na ndajnë vetëm 3 ditë nga seanca ku Parlamenti do të votojë për shkarkimin e Ilir Metës nga roli i Kreut të Shtetit, për avokatin Idajet Beqiri kjo gjë do të ndodh dhe se nuk ka Gjykatë Kushtetuese që mund ta shpëtojë atë nga shkarkimi, pasi sjellja e Ilir Metës në krye të shtetit ishte e ngjashme me atë të një krimineli ordiner. Në një intervistë për Report Tv, Beqiri tha se Meta doli totalisht nga roli i tij i Presidentit dhe u soll si një kriminel rrugësh që nxiste dhunë dhe vetëgjyqësi me preje duarsh nëse prekej vota e lirë. Për Beqirin këto përbëjnë vepra penale dhe beson se do të ndiqen nga SPAK dhe nëse provohen, Ilir Meta rrezikon minimumi 10 vite burg.

  "Presidenti nuk ka qenë në rolin e kryetarit të shtetit që nga 2017 dhe në mënyrë të posaçme gjatë 2020-2021 ai doli komplet nga shinat e kryetrarit të shtetit dhe të qeniet faktor i unitetit të popullit, nuk e vuri dot veten mbi palët por u pozicionua politikisht në opozitë dhe doli në luftë të hapur kundër qeverisë. Presidenti ka bërë thirrje për dhunë, ka arritur sa të bëhet në kuptimin e vërtetë të fjalëve të bëhet një kriminel ordiner ku kërkon prerje të dorës. Nuk është kjo gjuha e kryetarit të shtetit, por gjuha e kriminelit të rrugës. Ai ka bërë thirrje për dhunë dhe në një rast të tillë është një vepër penale që e ndjek SPAK dhe jam i bindur që nëse provohen Meta dënohet me minimumi 10 vite burg", tha Beqiri.

  Avokati Beqiri tha se Meta për shkak të konflikteve personale arriti t'i bëjë shqiptarët armiq me aleatin më të madh që i ka mbrojtur gjithmonë ndër vite.  

  "Të arrish të më bësh armik shqiptarët me aleatin më të madh të kombin shqiptar me SHBA qe na dhanë pavarësinë e Kosovës, na futën në NATO, na mbajnë në gjirin e tyre, është e paprecedentë. Të futesh në një luftë personale kundër interesave të shqiptarëve dhe vendit tënd, është normale që një parlament nuk mund ta mbajë atë më president dhe nuk ka gjykatë Kushtetuese që të shmang shkarkimin e tij", tha Beqiri.

  Seanca parlamentare ku do votohet për shkarkimin e presidentit Ilir Meta do të mbahet më 9 qershor ditën e mërkurë, në orën 10:00. Vendimi u mor nga Konferenca e Kryetarëve në mbledhjen ku u diskutua për votimin e raportit të Komisionit Hetimor për shkarkimin e Metës, që u miratua më 28 maj. Report Tv ka siguruar raportin prej 100 faqesh të komisionit hetimor parlamentar, në të cilin propozohet jo vetëm shkarkimi i Ilir Metës nga posti i Presidentit, por kërkohet angazhimi i organeve hetimore për të nisur hetimet kryesisht ndaj Presidentit për nxirrje të dhunës dhe urrejtjes para dhe gjatë zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit 2021.

   

 • Vrasjet në vend, eksperti i sigurisë: Vlora kryeqendër, armët e '97 ende në shtëpitë e shqiptarëve

  Ndonëse jemi në 6 mujorin e parë të këtij viti, numri i vrasjeve është shumë i lartë, 30 viktima, 8 më shumë se në të njëjtën periudhë të një viti më parë. Për ekspertin e sigurisë, Fatjon Softa organet e drejtësisë duhet të jenë më funksionale në parandalimin e këtyre ngjarjeve. Në studion e "Report TV", Softa u shpreh se punonjësit e policisë duhet të mbajnë nën vëzhgim persona të identifikuar si problematikë në zona të caktuara, ndërsa shtoi se problem është edhe fakti i lehtësisë me të cilën mund të gjendet një armë. Sipas tij, ende në shtëpitë e shqiptarëve janë armët e 1997-ës, ndërsa thekson se kontrolli dhe grumbullimi i tyre është një problem masiv.

  "Kjo periudhë nga janari deri më tani është një periudhë e rënduar për sa i përket krimeve. Problemi i krimit në familje shoqërohet jo vetëm me dhunë fizike, por me armë. Disa njerëz që janë identifikuar, për konflikte, duhet të mbahen nën kontroll. Ndodh që njerëzit thonë do e vras do e bëj, ndonjëherë janë vetëm emotive, por mund të mos jetë edhe kështu . Arma është e rrezikshme, kontrolli i armëve grumbullimi i armëve, është një problem masiv. Armët e '97 qëndrojnë akoma të fshehur anë banesat e qytetarëve shqiptarë. Një punonjës policie i zonës duhet të ketë një informacion të përgjithshëm për personat, ata që janë problematikë duhet të mbahen nën vëzhgim. Këtu një person që do të bëjë një krem dhe do një armë e gjen, punonjësi i policisë nuk është në gjendje të gjejë këto vende që shesin armë", tha ai.

  Ndalur te Vlora, një qytet ku është regjistruar një numër i lartë ekzekutimesh në atentate të mirëorganizuara, Softa e konsideroi këtë qytet si 'kryeqendër të vrasjeve'.

  "Vlora është bërë si një kryeqendër e vrasjeve dhe kanë qenë të tipit profesionist, tregon se janë jo vetëm të armatosur, por edhe për ruajtjen e viktimës, për mënyrën e organizimit. Në Vlorë kanë qenë goditje profesionistësh, por këta nuk janë rastësorë, ka një informacion në qytet, me çfarë profesioni merret etj.. Ka informacione për këta që lëvizin me mjete luksoze, me xhama të errëta, këta të fortët që lëvizin në qytet. Qyteti nuk ka një planifikim", shtoi ai.

   

 • Zgjedhjet për kreun e PD, analisti Ilir Yzeiri: Basha i paaftë e dembel, ka marrë 'peng' partinë

 • COVID-19, mjeku Genc Kapxhiu: Italia nis sezonin turistik nën masa kufizuese

 • Analisti Ben Andoni për zgjedhjet në PD: Luks i madh që kryetari të sfidohet me 3 kandidatë

  Intervista e plotë në 'Studio Live' të Report TV

 • 81 vite art modern, Shpend Bengu në enciklopedinë e artit kontemporan: Një ëndërr e bërë realitet për mua

  Ilustruar më një vizion të gjërë të një panorame të artit pamor të shprehur në 81 vite krijimtari. Kështu vjen i prezantuar në edicionin e tretë, Atlasi i Artit Kontemporan 2021 i përmbledhur në një album prej 1000 faqesh.

  I përzgjedhur nga Shtëpia Botuese Europiane De Agostini, Specialisti i trashëgimisë jomateriale, artisti shqiptar Shpend Bengu do të jetë pjesë e kësaj enciklopedie  të rëndësishme gati njëshekullore që përfshin zhvillimin e historisë së Artit Kontemporan nga viti 1940 deri në 2021.

  Vetë artisti Shpend Bengu në një intervistë për Report TV teksa shpreh emocionet për vlerësimin e marrë, e cilëson këtë hap një nga arritjet e tij më të mëdha, në skenën e artit kontemporan për një artist shqiptar.

  Ndihem jashtëzakonisht i lumtur, pasi është realizimi i një ëndrre që zgjat prej disa dekadave. Po ashtu realizimi i ëndrrës së prindërve të mi, që nuk jetojnë më e të cilët më kanë ndihmuar gjatë gjithë karrierës time artistike, si nga pikëpamja emocionale ashtu edhe nga pikëpamja financiare që është pikërisht dhe familja ime, të cilët të gjithë së bashku kanë kontribuar për arritjen e këtij suksesi. Ky çmim vjen si rezultat i shumë aktiviteteve të tjera ndërkombëtare. Mund të them që është një gëzim shumë i madh, sepse kjo është dhe ëndrra e çdo artisti jo vetëm në Shqipëri por edhe në botë që të jetë pjesëtar i historisë botërore të artit modern që nga viti 1940 deri në 2021”.- tha artisti Bengu.

 • Gjana për Report Tv: Anëtarët e Komisionit Zgjedhor të PD nuk janë zgjedhur nga Basha, të gjithë kandidatët janë të barabartë në garë

  Jemin Gjana, kryetar i Komisionit Zgjedhor në PD-së u ka kthyer një përgjigje të 3 kandidatëve për kreun e kësaj force politike, se kjo strukturë e ngritur nuk është në shërbim të kryetarit aktual Lulzim Basha.

 • Edona Bilali: Rama s'më ka thënë kurrë jo për Shkodrën

  Edona Bilali, e cila fitoi mandatin e deputetes në Shkodër për PS, e vuri theksin në bashkëpunimin e palëve politike pozitë-opozitë në të mirë të qytetarëve, pasi për njerëzit e rëndësishme është marrja e shërimit korrekt dhe cilësor dhe jo se kush ia mundëson atë shërbim. Në një intervistë për Report Tv, Bilali tha se aktualisht është duke punuar me disa projekte të vogla në infrastrukturë dhe turizëm. Këto projekte, tha Bilali, kanë një afat të shkurtër kohor deri sa në shtator ajo të marrë zyrtarisht mandatin e deputetes dhe të nis nga puna në shërbim të qytetarëve.

  "Bashkëpunimi mes të gjithë palëve politike pasi qytetari meriton një shërbim dhe nuk bën diferencë nëse ia siguron bashkia apo qeveria, por merr shërbimin. Në fund për qytetarët e rëndësishme është që me u krye puna. Unë kam pasur një takim me Voltana Ademin dhe jam pritur shumë mirë. Mendoj se bashkëpunimi është çelësi i suksesit dhe të bëjmë atë që jemi mandatuar të gjithë, qoftë zonja Ademi në bashki dhe ne në parlament, për t'i shërbyer qytetarëve. Unë vijojë të takohem me qytetarët dhe të punojë me miniprojekte në turizëm apo infrastrukturë që kanë një afat të vogël kohor deri sa të fillojmë zyrtarisht në shtator", tha Bilali.

  Për fitoren e Vllaznisë dhe sjelljen e kupës së Shqipërisë në Shkodër pas 13 vitesh, Bilali u ndje shumë e emocionuar. Bilali sqaroi edhe kërkesën e saj drejtuar kryeministrit Edi Rama për lejimin e tifozëve, duke thënë se çdo ide dhe kërkesë që ajo i ka paraqitur deri më sot, kryeministri Rama është treguar i gatshëm t'i pranojë duke i kthyer në projekte e plane pune.

  "Që prej 8 marsit dhe deri më sot për çdo gjë që i kam çuar kërkesë dhe ide nuk kam marrë kurrë përgjigje negative dhe ka pranuar që idetë të mos ngelen të tilla por të  kthehen në plane e projekte për t'i çuar përpara. Për Shkodrën nuk ka thënë kurrë jo", shtoi Bilali.

   

 • Korrupsioni e dëmi në ekonomi, eksperti Çoçoli: 77 persona të shpallur Non Grata në 77 vende të botës

 • Sezoni turistik/ Blendi Klosi për Report Tv: Për 2 vite kapim ritmin e para pandemisë! Turistë në Greqi? Vendimi merret nga BE

  Teksa e gjithë bota tenton që ritmin e turizmit që ishte në vitin 2019 ta kapë për 5-6 vite, pasi goditja e pandemisë ishte shumë e madhe, Shqipëria synon që ta arrijë për 2 vite. Në një intervistë nga 'Syri i Kaltër', ministri Klosi tha ekskluzivisht për Report Tv se  në vitin 2022 ne mund ti afrohemi 2019-s pasi akoma jemi një vend në zhvillim të resorteve turistike, në zhvillim të ofertës turistike.

 • Roli i Bankës Shqiptare në rolin e kredisë, i ftuar Fatos Çoçoli

 • Kulluri: Basha e ktheu PD në byrektore, solli mungesë transparence dhe demokracie në parti

  Anëtari i grupit "Për PD" Edvin Kulluri tha se epoka e Lulzim Bashës ka mbaruar në PD dhe se ai nuk mund ta marrë dot më peng atë. Në një intervistë për Report Tv, Kulluri foli për garën për zgjedhje e kryetarit të ri për demokratët duke u shprehur se të vetmet pengesa janë ato artificiale që ka krijuar nga vetë Basha dhe komisioni kukull i krijuar prej tij. Për Kullurin, kandidatura e Edith Harxhit me programin e saj do të nxjerrë  PD nga kjo krizë identiteti dhe do e bëjë atë një parti konkurrues për të fituar zgjedhjet.

  "Fushata jonë është në mbështetje të plotë për zonjën Harxhi dhe është një punë e nisur 4 vite më parë për modernizimin e PD dhe për t'i dhënë asaj një të ardhme për ta nxjerrë PD nga një krizë identiteti dhe për ta çuar atë në një parti konkurruese për ta nxjerrë fituese në zgjedhje. Të vetmet vështirësi janë ato artificiale dhe të pamoralshme të krijuar nga Basha dhe komisionit kukull i vendosur nga Basha në mënyrë të njëanshme. Epoka e Lulzim Bashën në PD ka mbaruar dhe PD ka një të ardhme dhe kjo vjen përmes një gare. PD nuk e merr dot më peng askush", tha Kulluri.

  Në lidhje me kandidatët e tjerë në garë për kreun e PD, Kulluri tha se si Fatbardh Kadilli dhe Agron Shehaj kanë se çfarë të japin në fushatë, por Harxhi është figura më e kompletuar për demokratët.

  "Kadilli dhe Shehaj kanë se çfarë i ofrojnë kësaj fushate. Zonja Harxhi ka qenë konsistente në kërkesat dhe përpjekjet e saj për të hapur PD. Ajo është figura më e plotë për shkak të profilit dhe aktivitetit të saj. Ajo në programin e saj kërkon t'i japi Kuvendit të partisë peshën e vetë pasi PD nuk është byrektore dhe nuk drejtohet vetëm se çfarë do kryetari", tha Kulluri.

  Kulluri shtoi se Basha nuk është pronar i PD dhe se prej 12 vitesh e ka lënë partinë në opozitë.

  "Basha nuk është pronar i PD dhe nuk i kërkojmë as të dorëzojë dhe as të marrë gjë. Ne sot kemi një kryetar që e ka lënë 12 vite në opozitë PD për shkak të mungesës së transparencës dhe demokracisë brenda partisë", tha Kulluri.

   

 • Në prill u rritën hyrjet e shtetasve të huaj, kreu i Shoqatës së Turizmit, Zak Topuzi: Shpresojmë që këtë vit të mbërrijnë 3 mln turistë

  Turizmi po fillon që të gjallërohet me shpejtësi pas humbjeve që u shënuan nga pandemia e COVID. Sipas të dhënave nga INSTAT hyrjet e shtetasve të huaj janë rritur shpejtësi në prill, ku ndikimin kryesor e ka dhënë Kosova, por gjithsesi mbeten 41% më pak se në prillin e 2019-s, përpara krizës së pandemisë.

  Kryetari i ‘Shoqatës Shqiptare të Turizmit’, Zak Topuzi gjatë një interviste për Report Tv, tha se falë masave dhe përmirësimit të situatës së pandemisë në vend do të jetë një turizëm më i mirë se viti i vjetshëm. Topuzi tha se shpreson që këtë vit të mbërrijnë në vendin tonë 3 mln turistë. Topuzi nënvizoi se turizmi kryesor do të jenë turistë nga Kosova, por sipas tij qeveria duhet të synojë edhe tek turizmi elitar.Mendojmë se do jetë një turizëm falë masave dhe përmirësimeve të situatës së pandemisë për Shqipërinë, më i mirë se viti i vjetshëm. Turizmi kryesor do të jetë turizmi i Kosovës. Shqiptarët për nga pamundësia për të lëvizur jashtë i janë kthyer Shqipërisë dhe Kosova ka eksploruara Shqipërinë, kjo ka bërë që shumë hotele të përdorin paketa për turistë nga Kosova dhe nga Shqipëria. Kjo është një praktikë e re, tani kemi një turizëm fundjave vërtet i mbush hotelet, por janë sërish të vështirësi. Hotelet të krijojnë paketa të ndryshme. Turistët e Kosovës janë turistë më potencial për momentin, shpresojmë që të mbeten të kënaqur dhe të zbulojnë zona të reja. Kjo e ndihmoi Shqipërinë në këtë situatë të vështirë, hapja e kufijve nuk është e favorshme për Shqipërinë, pasi pjesa e turizmit elitar në Kosovë mund të eksplorojë Rajonin. Shqipëria duhet të përdorë politika që të shfrytëzojë potencialin e turistëve elitar. Pavarësisht nga dëshira urojmë që të kapim shifrën e 3 mln turistëve. ‘- tha Topuzi.

 • COVID-19/Tomini: Vaksinimi me dozat e dyta do nisë aty ku u shty data, lajmërimin nga mjeku familjes

  Situata e pandemisë në vendin tonë ka shënuar përmirësime të dukshme, ku shifrat e të infektuarve, të intubuarve në spitale por edhe të viktimave për shkak të COVID kanë shënuar ulje të ndjeshme, aq sa Komiteti Teknik i Ekspertëve është në shqyrtim të lehtësimit të masave si heqje e maskave në ambientet e jashtme apo heqja e orës policore.

  Zv.ministrja e Shëndetësisë, Eugena Tomini tha për Report Tv se nga fundi i majit mund të diskutohet për një lehtësim të masave duke parë situatën aktuale, megjithatë është ende herët për të folur pasi situata duhet të shihet në dinamikë.

  "Të gjithë do e donim një lehtësim të masave, megjithatë duhet t'i gëzohemi faktit që Shqipëria ka qenë me masa të moderuara dhe pandemia ka ecur në nivele të ulëta siç jemi aktualisht. Në fund të majit shpresojmë  të lehtësim të masave në orar apo edhe për bizneset. Deri në këto momente do të vijojmë më këto masa. Unë do të preferoja një lehtësim për sa i përket maskave të mbajtura në ambientet e jashtme, megjithatë duhet të jemi të rezervuar përkundrejt situatës pasi Europa sapo është lehtësuar nga pandemia dhe besojmë që në fund maji mund të ketë lehtësime", tha Tomini.

  Në lidhje me vonesën e krijuar për marrjen e dozave të dytë të vaksinës Sinovac, Tomini sqaroi se me ardhjen e dozave të reja ditën e djeshme prej 60 mijë dozave Sinovac dhe me pritjen e 500 mijë dozave të tjera nga kompania kontraktuese do të vijohet me vaksinimin masiv.

  Tomini tha se doza e dytë e vaksinës do të nis aty ku u pezullua dhe se këto persona do të njoftohen nga mjeku i familjes për të vendosur se kur dhe ku duhet të shkojnë për bërjen e saj. Tomini sqaroi se doza e dytë nuk mund të bëhet para kohe , por nuk ka probleme nëse ajo bëhet me vonë.  

 • ‘Do të bëj garë të fortë’, kandidati Ibsen Elezi: Shehaj nuk ka ‘kostum politik’ për të kërkuar kreun e PD-së

  Kandidati për kryetar i PD-së, Ibsen Elezi, tha se kjo garë duhej të kishte më shumë barazi dhe vëmendje nga qendra duke nisur që me hapësirën kohore në dispozicion të kandidatëve duke e cilësuar kohë të shkurtër dhe të  pamjaftueshme për fushatë. 

   ‘Komunikimi në nivel dege të paktën të ishte 30 ditë sepse PD e ndërtuar sipas strukturës së pushtetit lokal që kërkon 45 ditë fushatë. Nuk është veprimi i duhur nga kryesia për të ngushtuar këtë periudhë kohore dhe ta deformojë. Fushata ka vështirësitë e veta për afatet e kohore dhe mjete në dispozicion të kandidatëve të cilët janë në minimumin e saj. Do të bëj një garë të fortë. Do t’i bëj thirrje gjithë demokratëve që të më votojnë. Por para se të kem dëshirë për të fituar. Kam hyrë për të shpalosur pikpamjet e mia.’- tha Elezi.

  Elezi komentoi edhe kandidimin e Agron Shehajt, të cilin e vlerësoi si biznesmen të suksesshëm, por sipas tij nuk ka një kostum politik për të kërkuar kreun e PD-së.

  ‘Nuk kam dëshire të flas drejtpërdrejt sepse ai është kandidat. Unë mund të merrem me pikepamjet e tij me shumë sepse në rastin e Lulzim Bashes kam arsye të shumta që të dal e ta kritikoj si kuksian sepse të gjithë e mbajnë mend se si Lulzim Basha ishte kundërshtar si Rama në dy protestat e kuksianeve për traun e Rrugës së Kombit. Këte nuk mund ta toleroj dhe nuk kam si të ndryshoj fjalët për interesa politike. Shumë e bëjnë për inters politik. E dime shume mire se kush është Lulzim Basha dhe dalin përdite me statuse dhe thonë ky është lider i madh. Agron Shehaj ka fituar një respekt për shkak të sjelljes së tij në opinion publik. Për mua kanë rëndësi pikpamjet e Agron Shehajt. Agron Shehaj është një njeri që nuk ka një stature politike për t’i veshur një kostum dhe për t’i thënë se ky është kostumi.

 • Intervista me vëshguesen e zgjedhjeve Gerta Meta: Dita e zgjedhjeve asnjë problem serjoz

 • Brizida Gjikondi: Vendimi i SHBA për Berishën i jep fund tranzicionit shqiptar

 • Vonesë për dozat e reja të Sinovac, sqaron Bino: Shtyrja e dozës së dytë nuk shkakton problem

  Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë, Silva Bino, ka sqaruar situatën e krijuar me vonesat për injektimin e dozave të dyta me vaksinën kineze, Sinovac. Në një prononcim për gazetaren e "Report TV", Doris Sallaku, Bino u shpreh se dozat e vaksinës kineze nuk kanë mbaruar, por janë të pamjaftueshme për të kryer vaksinimin e të gjithë qytetarëve që kanë marrë tashmë dozën e parë. Sipas Binos strategjia e ndjekur është vaksinimi i sa më shumë qytetarëve me dozën e parë, duke theksuar se shtyrja e marrjes së dozës së dytë, jo vetëm që nuk përbën problem për qytetarët, por rrit edhe antitrupat. "Deri më tani në vend janë kryer më tepër se 680 mijë vaksinime, me 4 llojet e vaksinave. Sa i përket dozave të vaksinave kineze, ka një sasi më të pakët momentalisht që nuk mjaftojnë për të kryer vaksinimin e të gjithë qytetarëve që kanë marrë vaksinën kineze. Dozat e radhës priten brenda fundjavës sipas kalendarit të publikuar dhe do të nisë me ritme më të shpejta vaksinimi me dozat e para dhe po ashtu do të nisë edhe vaksinimi me dozat e dyta. Minimalja për ta marrë dozën e dytë të vaksinës kineze është një muaj, nuk duhet marrë më parë dhe  ka një tolerancë në ditë, pra nuk është problem nëse merret edhe më mbrapa. Sipas Binos, shtyrja e dozës së dytë rrit edhe më tepër antitrupat. Shefja e epidemiologjisë shtoi po ashtu se dozat e tjera të Sinovac prite të vijnë brenda fundjavës, duke i bërë thirrje personave që presin të marrin dozën e dytë të kontaktojnë me mjekun e familjes, në mënyrë që të mos presin para qendrave të vaksinimit. "Procesi i vaksinimit po ecën mjaft mirë janë rreth 20% e popullatës e vaksinuar me dozën e parë. Jemi akoma larg objektivit, por për një kohë të shkurtër kemi arritur gati 20% të popullatës me dozën e parë. Me të dyja dozat, përqindja po i afrohet 10%. Kemi një përdorim mjaft të mirë të vaksinave, për vaksinë kineze, nuk është se nuk ka doza vaksine. Kemi vaksinë që është planifikuar për dozat e dyta, por duke qenë që ritmi i vaksinimit me dozat e para, pra synimi ynë ka qenë të vaksinojmë sa më shumë me doza të para, ka një mangësi me dozat e dyta. Por kjo nuk ka problem, shtyrja nuk është problem për qytetarët dhe shumë shpejt presim të vijën dozat e tjera që janë porositur prej kohësh. Nuk ka asnjë problem nëse doza e dytë e vaksinës shtyhet. Sipas disa studimeve, është vënë re që shtyrja e vaksinimit nuk përbën problem, por rrit edhe antitrupat. Ne synojmë t'i vaksinojmë qytetarët plotësisht, por strategjia është të vaksinojmë sa më shumë me dozat e para. Qytetarët të lidhen me mjekët e familjes në mënyrë që të mos sorollaten dhe procesi të shkojë siç ka shkuar deri më tani", tha ajo.

 • Berisha e familja e tij në listën e zezë të SHBA: I korruptuar, minoi demokracinë, flet gazetari Doçi

  Teksa të gjithë presin SPAK dhe GJKKO të na thotë të vërtetat e mëdha të historisë tonë në këto 30 vite për këtë mendon aleati ynë më i madh, Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

  Një ish-President Republike, një ish-Kryeministër për 8 vite, kryetar dhe udhëheqës i opozitës për dekada, një prej personazheve më të rëndësishme të këtyre 30 viteve histori politike të demokracisë sonë të brishtë shpallet 'i korruptuar që ka minuar demokracinë' nga aleati ynë më i madh.

  SHBA ka futur në listën e zezë të DASH, Sali Berishën dhe familjen e tij. Lajmin e ka dhënë sot vetë Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken.

  "Akte të korruptuara të ish-Presidentit të Shqipërisë Sali Berisha minojnë demokracinë në Shqipëri. Unë jam duke caktuar publikisht Berishën dhe anëtarët e familjes së tij të afërt si të papërshtatshëm për hyrjen në Shtetet e Bashkuara. Ne mbetemi të bashkuar kundër kurrupsionit me partnerët tanë në Shqipëri", ka shkruan Blinken.

  Deklarata e plotë e Blinken

  Sot, unë jam duke shpallur 'non grata' Sali Berishwn, një ish-President i Shqipërisë, ish-Kryeministër i Shqipërisë dhe ish-deputet i Parlamentit të Shqipërisë, për shkak të përfshirjes së tij në korrupsion të rëndësishëm. Në cilësinë e tij zyrtare si Kryeministër i Shqipërisë në veçanti, Berisha ishte i përfshirë në veprime korruptive, të tilla si shpërdorim i fondeve publike dhe ndërhyrje në proceset publike, duke përfshirë përdorimin e pushtetit të tij për përfitimet e tij dhe për të pasuruar aleatët e tij politikë dhe anëtarët e familjes së tij në shpenzimet e besimit të publikut shqiptar në institucionet e tyre qeveritare dhe zyrtarët publikë. Për më tepër, retorika e tij tregon se ai është i gatshëm të mbrojë veten, anëtarët e familjes së tij dhe aleatët e tij politikë në kurriz të hetimeve të pavarura, përpjekjeve antikorrupsion dhe masave të përgjegjësisë. Me këtë përcaktim, unë po rikonfirmoj nevojën për llogaridhënie dhe transparencë në institucionet demokratike të Shqipërisë, proceset qeveritare dhe veprimet e zyrtarëve publikë shqiptarë.

 • KAS rrëzoi ankimin e PD-LSI për Gjirokastrën, anëtari i Komisionit Rregullator, Caka: Referuar provave, rezultati i drejtë! Nëse rinumërohen votat në Berat mund të ketë ndryshime

  Vendimi i KAS për rrëzim të ankimit të PD dhe LSI për rivotim në qarkun e Gjirokastrës është konsideruar i drejtë nga anëtari i Komisionit Rregullator Dritan Caka. Caka tha në një intervistë për Report Tv se e quan këtë një vendim të drejtë duke iu referuar provave të paraqitura nga palët për këtë qark.

 • Xhemal Qefalia: Nëse pranon, Nano emër i duhur për president! Meta i duhet opozitës si lider

  Socialisti Xhemal Qefalia anëtar i Komisionit Hetimor për shkarkimin e Presidentit thotë në një intervistë për Repor TV, se Meta më shumë i duhet opozitës si lider.

  "Ai është ftuar në komision dhe shpresoj që të vi e të jetë në rregull me Kushtetutën dhe rregulloren e Kuvendit. Mbetet për t'u parë nëse Meta do i bashkohet opozitës  si lider apo do të vazhdojë detyrën e tij si President. Por opozita ka nevojë ta ketë presidentin pranë tyre si një drejtues opozite", tha Qefalia.

  I pyetur për emrin e presidentit të ri, Qefalia e konsideroi të përshtatshëm kandidaturën e socialistit të vjetër, Fatos Nano, por shton se PS nuk e synon këtë institucion duke lënë të hapur bashkëpunimin me PD.

  "PS nuk synon postin e Presidentit, për ne ka rëndësi që presidenti të kryej mirë funksionet e detyrës mbështetur në Kushtetutë. Nano është personalitet në PS,  kontribuues që në formimin e saj dhe drejtimin e PS dhe pse jo është një kandidaturë e përshtatshme nëse pranon. Personi që duhet të zgjidhet mendoj të jetë njëri intelektual që do i bënte ndër vendit", tha ai.

   Kongresin e Jashtëzakonshëm të 12 Qershorit, Qefalia e cilëson një mundësi për të kryer analizën e zgjedhjeve të 25 prillit si dhe nisjen e përgatitjeve për proceset e ardhshme zgjedhore.

  shtë traditë e PS që pas zgjedhjeve të bëhet analizë e rezultateve dhe projeksioneve. Kjo nxjerr në pah vlerat e secilit individ gjatë fushatës pjesa e kabinetit të ri mbetet për t'u përzgjedh nga Kryeministri, por mendoj se mbeten pa ndryshuar ministrat aktual, pasi kanë bërë  punë të mirë. Kabineti i ri do të ngulmojë fuqishëm që deri në zgjedhjet vendore të dalim faqebardhë për të kërkuar votën sërish", tha Qefalia

   

 • Ekskluzive/ Lufta me Izraelin, gazetari nga Rripi i Gazës për Report Tv: Të qenit palestinez është arsye e mjaftueshme për të na vrarë! Palët s'janë të barabarta

  • “Personalisht sa i përket të ardhmes nuk jam shumë i sigurte. Bombardimet janë.....Oh Zot ajo ishte afër!”, në një rrëfim ekskluziv për Report Televizion gazetari palestinez Mohammed Rafik, tregon nga Gaza situatën e luftës nën rrebeshin e raketave.

   Me zërin që i dridhet herë pas here dhe më një vështrim të humbur ai kujton dramën dhe vuajtjet me të cilët populli , me kanale dhe rrugë të mbylluar nga Izraeli.

  “Aktualisht ne po flasim për mungesa të pajisjeve mjekësore dhe spitalet janë në përfundim të rezervave të tyre. Fëmijët tanimë po ngelin pa shtëpi dhe po rritet në mënyrë të konsiderueshme numri i të pastrehëve. Numri i të pastrehëve po rritet me një shpejtësi të jashtëzakonshme”

  Në një kohë ku numri i viktimave  ka kaluar mbi 200, gazetari palestinez nuk nguron të theksojë se palët në konflikt nuk janë të barabartë.

  “ Palestina nuk ka një ushtri të mirëfilltë, ndërkohë që ushtria izraelite është jashtëzakonisht e madhe më shumë se gjysmë milioni, shumë teknologji ushtarake janë të zhvilluara në Izrael, ka tanke dhe avionë ushtarakë. Palestina nuk ka forca detare ndërkohë që Izraeli I ka marrë nën kontroll brigjet e Palestinës. Rripi i Gazës, nga lindja në perëndim, nga jugu në veri është nën dhunë të vazhdueshme. “

  E ndërkohë që familjet, fëmijët luten që bomba e rradhës të mos bjerë në shtëpitë e tyre, që konflikti të zgjidhet dhe ata të mund të jetojnë të lirë . 

   

 • Izrael-Palestinë, Agim Nesho: Konflikti më i vjetër i botës së qytetëruar, nuk pritet të ketë zgjidhje të shpejtë

 • Ervin Salianji: Nuk ka qëndrim më të mirë se thirrja e zgjedhjeve për kryetarin e ri të PD

 • Zgjedhjet për kryetarin e ri të PD, Nishani: Vendimi është i imponuar dhe i pakonsultuar, duket qartë se ka një tentativë për t'u manipuluar

  Vendimi për të shkuar në zgjedhje të parakohshme për të zgjedhur kryetarin e ri të Partisë Demokratike, është një vendim i pakonsultuar dhe që qartazi duket se ka një tentativë për manipulim të këtij procesi. Kështu është shprehur i ftuar në emisionin '5 Pyetjet nga Babaramo' në Report Tv, kryetari i Këshillit Kombëtar në PD, Bujar Nishani.

  Nishani tha se procesi për zgjedhjen e parakohshme të kryetarit është i imponuar dhe se kjo është bërë për t'i ikur përgjegjësisë reale të analizës së zgjedhjeve që solli humbjen PD.'Mbledhja e këshillit ishte e nevojshme, pas procesit zgjedhor është vendi ku mund të merren vendimet më të rëndësishme të PD. Çështjet që u vunë në diskutim ishin të pakonsultuara. Ishte me faktin vendimi për të shkuar në zgjedhje të parakohshme për kryetarin e PD, duke imonuuar një proces i cili është i parakohshëm, por duket qartazi që ka një tentative manipulimi të theksuar dhe për t'i ikur përgjegjësisë reale të analizës së zgjedhjeve. PD ka dalë e humbur nga zgjedhjet e 25 prillit. Për shkak të pritshmërive që kishte PD, ka krijuar dhe ka përcjellë një situatë drame të anës psikologjike, një zhgënjim të strukturave të PD, ka sjellë një kauz brenda strukturës organizative dhe jetës së PD, ka paqartësi të plota tek opinioni publik. Ajo që duhej në këtë moment ishte që Këshilli Kombëtar duhej të ishte mbledhur të të përcaktonte objektivat emergjent të adresimit të situatës. Nuk kam komunikuar me z. Basha, ne si gjithë të tjerët mbetëm të tronditur dhe zhgënjyer nga rezultati i 25 prillit. Këshilli kombëtar duhet të adresonte një proces tek strukturat, të bëhej një analizë thellë tek strukturat e partisë.  Në këtë situatë unë e propozova dje se është e domosdoshme të relaksojmë një ngërç të madh psikologjik që ka pushtuar strukturat e PD. Akti i parë politik duhet të ishte marrja e përgjegjësisë nga drejtuesit e PD-së duke nisur me kryetarin.'- tha Nishani.

 • Konflikti në Gaza, profesori turk Hasan Oktay për Report TV: E domosdoshme ndërhyrja e Turqisë

  Luftimet mes Izraelit dhe Palestinës kanë shkatuar reagime të shumta në arenën Ndërkombëtare, të paaftë për të gjetur një zgjidhje dhe për të shpëtuar jetën, liderët ndërkombëtare këto ditë janë mjaftuar me thirrjet për qetësim të situatës. Në një intervistë për Report TV, profesori i marrëdhënieve ndërkombëtare Hasan Oktay, është shprehur se në teksionim e këtij konflikti ka ndikuar Irani dhe në anën tjetër zgjidhjen e këtij konflikti e sheh tek ndërhyrja turke.

 • Kadilli për Report TV: Basha ka fytyrën e humbjes, çdo kauzë e lë përgjysmë! Në PD ka 1000 veta më të mirë se ai

  Anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike, Fatbardh Kadilli, i cili shpalli edhe kandidaturën e tij për kryetar të PD, tha se problemi me Lulzim Bashën në 8 vite drejtim në krye të PD i solli asaj vetëm humbje duke u kthyer në një person të pabesueshme që ka fytyrën e humbjes dhe jo shpresës për një qeverisje më të mirë. Në një intervistë për Report Tv, Kadilli tha se Basha e ka djegur mundësinë e rikandidimit në zgjedhjet për kreun e PD dhe se po e çon partinë në një spirale zbritëse duke e mbyllur ciklin e tij politik.

  “Basha më rezultatin e 25 prillit mbylli ciklin e tij politik, atë trajektore që ka diçka të re për t’i thënë politikës. Basha ka pasur disa raste të rëndësishme dhe drejtimin e PD për të ekspozuar se sa i zoti është dhe rezultati është negativ dhe më i miri është rezultati i 2015 pas atij momenti devijoi totalisht në aspekt personal dhe aspak politik. Se Basha do zvarritet në politikë ky është vendim i tij. Jam parimisht kundër kufizimit të drejtës për të rikandiduar, Basha e dogji mundësinë e rikandidimit. Pushteti nuk ndërrohet se mbaron turni, sepse opozita nuk mund të jetë kalkulim. Opozita e tij u konceptua si një opozitë që lufton për një vend të dytë. Që në nisje ai është gabim në koncept. Ky vend ka nevojë për ofertë serioze dhe njerëz të besueshëm. Është i padenjë për një lider opozite. PD ka minimumi 1000 veta se Basha dhe se unë, puna është se kush merr kurajën të propozojë diçka të re. Me këtë rrugë të Bashës do shkojmë në spirale zbritëse vetëm shpejtësinë nuk e dimë ende si do ndodh, unë marr perisper ta ngre këtë parti”, tha Kadilli.

  Në lidhje me zgjedhjet për kryetarin e ri të PD më 13 qershor, Kadilli tha se ka një asimetri të madhe pasi Basha ka një makineri elektorale në dispozicion dhe këtë e bënë atë të pabarabartë përpara kandidatëve të tjerë. Megjithatë tha Kadilli ai gëzon mbështetjen morale të demokratëve dhe shpreson që demokratët të votojnë me moral dhe koncepte politike dhe jo për të mos ia prishur liderit aktual.

  “Është një garë asimetrie totale nga pikëpamja e mjeteve për të bërë fushatë pasi Basha ka ngritur një makineri të madhe elektorale përballë Ramës dhe atë  makineri tani e ka në dispozicion edhe për zgjedhjet për kandidatët këtë herë. Unë gëzoj asimetrinë morale dhe moralisht demokratë janë me  mua dhe jo e Lulzim Bashës që është fytyra e humbjes. Shpresoj se ky moral të zgjojë instinktin politik të demokratëve dhe jo atë instinkt për të mos ia prishur liderit, por të shohin veten si lider”, përfundoi Kadilli.

   

 • Speciale/ Rikthimi i legjendës pas 9 vitesh, tifozët dhe ikonat e Dinamos nuk përmbahen: Kjo bluze nuk mund të vishet nga kushdo

  ‘Epoka’ e errët e Dinamos mori fund me 9 maj të 2021. Pas 9 vitesh në Kategorinë e Parë, klubi 18 herë kampion i Shqipërisë, u rikthyer në Superligë. Ish-futbollistë, ikona dhe tifozë të këtij klubi janë të ngazëllyer për emocionet që asgjë tjetër përveç ‘nëndetses’ në jetë nuk iu fal. Me rikthimin në elitë askush nuk i kursen edhe ëndrrat e mëdha, pasi Dinamo është ende një markë, që lavdinë e ka patur sinonim që në hapat e parë të krijimit.

 • Daut Gumeni rrëfen ‘Rrathët e Humbëtirës’: Shqiptarët raportin me lirinë e kanë të shtrembëruar

  Shkrimtari Daut Gumeni rrëfen përmes romanit “Në rrathët e humbëtirës” raportin me lirinë dhe të vërtetën. Shqetësimin e tij autori e nge përmes disa rrathëve. Në rrethin e parë ndalet te era e fortë e Sterrës, në të dytën tek vithisja, e për të vijuar më pas te vorbulla siberiane, që është socializmi, e më tej tranzicioni i ditëve të sotme

Për lajme të tjera kërkoni në arkiv