POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Shpërthen zjarri në një uzinë nafte në Bavari, 8 të lënduar, 1800 banorë të evakuuar

Foto nga zjarri

GJERMANI-Një zjarr që ka shpërthyer mëngjesin e sotëm në një uzinë nafte në Bavari ka bërë që rreth 1800 banorë të evakuohen, ndërsa nga flakët ka patur rreth 8 të lënduar. Zjarri ka rënë në qytezën Vohburg ander Donau, në Bavari, në juglindje të Gjermanisë.

Zjarri në Bavari

Të gjithë banorët që ishin rreth 20 kilometra pranë zjarrit iu kërkua të evakuohen. Rafineria ka një numër rreth 700 punonjësish, ndërkohë që deri më tani, flakët janë vënë nën kontroll, por nuk janë fikur. Rafineria prodhonte, benzinë, vajguri dhe naftë. Ende nuk dihet shkaku i shpërthimit.

f.g.
Komento