• Kultura

  Ndahet nga jeta në moshën 90-vjeçare piktori i njohur shqiptar Omer Kaleshi

  Ka ndërruar jetë dje në moshën 90-vjeçare artisti me famë botërore Omer Kaleshi. Bota intelektuale dhe artistike ndahet me njërin ndër artistët më...

 • Kultura

  SPECIALE/ Betejat e humbura të Tiranës në syrin e një Presidenti

  Libri i ish Presidentit Bamir Topi “Betejat e humbura të Tiranës” shpreh me sinqeritet gjykimin e tij për Ahmet Zogun, Enver Hoxhën, Sali...

 • Kultura

  Speciale/ Fatos Arapi i rizbuluar, intervista me Alisa Velaj

  Autorja e librit “Fatos Arapi, nostalgjia për absoluten", Alisa Velaj rikthen tematikat dhe ngjyrat e pasura të poezisë së njërit prej poetëve më...

 • Politikë

  Ish-presidenti promovon librin 'Betejat e humbura të Tiranës'! Bamir Topi flet edhe për PD: Basha administron pronën politike të Berishës

  Ish presidenti Bamir Topi prezantoi pasditen e sotme librin e tij të ri “Betejat e Humbura të Tiranës”, për të cilin u shpreh se sjell të vërtetat...

 • Kultura

  Speciale/ Albanologët e huaj që u dashuruan me gjuhën shqipe dhe historinë e shqiptarëve

  -Akademiku anglez Sir Noel Malcolm, studiuesi amerikan David Hosafloock, albanologu rus Aleksandër Novik, studiuesi italian Italo Sarro, studiuesi...

 • Kultura

  Promovohet vëllimi II i librit: 'Shqiptarët në Luftën e Dytë Botërore' me autor Paskal Milon! Historianët: Libri i guximshëm, provokon debate

  Akademia e Shkencave organizoi sot në sallën “Aleks Buda” promovimin e vëllimit II të librit: “Shqiptarët në Luftën e Dytë Botërore”- Të pathënat...

 • Kultura

  SPECIALE/ Rasti Ismail Kadare në Francë, a ishte shkrimtari disident gjatë diktaturës komuniste

  Studiuesi francez Jean- Paul Champseix u jep përgjigje me rastin e ditëlindjes së shkrimtarit në Akademinë e Shkencave debateve për disidencën e...

 • Kultura

  Helidon Gjergji nga Amerika në Shqipëri për të sfiduar teknologjinë me gjuhën e artit

  “Në kërkim të artit ” është ekspozita që Helidon Gjergji ka zgjedhur ta hapë me disa bashkëpunëtorë të vegjël. Ata kanë lënë mënjanë për disa ditë...

 • Kultura

  3750 hebrenj u strehuan në Shqipëri, Akademia e Shkencave përkujton veprimtarinë për shqiptarët dhe hebrenjtë gjatë Luftës së Dytë Botërore

  Akademia e Shkencave në ditën e Kujtesës zhvilloi sot veprimtarinë për shqiptarët dhe hebrenjtë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Kryetari Skënder...

 • Kultura

  Pëllumb Xhufi:  Portreti i vërtetë i
  Skënderbeut sipas dokumenteve

  Historiani i njohur Pëllumb Xhufi në një intervistë për Report TV flet për portretin real të Skënderbeut sipas dokumetave historike. Në...